RECENZE: Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Dvořáková Lucie Dvořáková

RECENZE: Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola - titulní obrázek

Není tak časté, že se mezi recenzemi na našem blogu objeví hodnocení dětské knížky. Tento český počin od Lucie Hlavinkové ale opravdu stojí za zmínku! Více už vám o něm prozradí naše redaktorka Lucka.

Autorka Lucie Hlavinková je rodilá Brňačka. Na Masarykové univerzitě vystudovala obor historie – religionistika, a to až na doktorskou úroveň. Pracuje jako učitelka a věnuje se psaní historických knih pro dospělé i tvorbě pro děti. V roce 2015 vyhrála se svou sci-fi povídkou Seance soutěž nakladatelství Fragment Hledá se autor bestselleru, o rok později pak soutěž nakladatelství Albatros s příběhem pro děti Projekt pes – ten můj. Sesterstvo a kouzelná kočka Fabiola je, jak název napovídá, jedním z autorčiných příběhů pro děti.

 

Když se Ela s rodiči a malým bráškou přestěhuje do nového města, má příšerný pocit, že už si nikdy nenajde kamarádky a zůstane napořád sama. První den cestou do školy se setká s modrošedou kočkou ze sousedství a němá tvář ji přeci jen dodá trochu odvahy. Za pár dní už má Ela kamarádky, konkrétně Báru a Míšu, se kterými chodí do třídy, a které k ní přivěde opět ona neznámá kočka. Společně dívky zjistí, že se stvoření jmenuje Fabiola a patří staré a velmi milé paní Ládvíkové. Ela má ale pocit, že se jí Fabiola snaží říct něco důležitého. Co je to? Nezdá se jí to?

Ač kniha ze začátku působila jako ohraný příběh o mladé dívce v novém městě, brzy po začátku čtení se proměnil do něčeho zcela nového a otevřel problematiku, v dnešní době možná celkem populární, pro mě ale neobvyklým způsobem. Jediná životní láska paní Ládvíkové byl totiž židovský chlapec, který přežil 2. světovou válku, v roce 1948 ovšem beze zprávy zmizel. A Fabiola, jež má kouzelnou moc, se snaží dívky přivést na to, jak objevit, co se skutečně stalo.

Kniha nabádá děti a mládež nejen k zájmu o historii – celospolečenskou i lokální, ale také o vlastní okolí a lidi v něm. Málokdy je totiž možné se dozvědět pravdu, pokud nemluvíme s lidmi kolem sebe. Co když se něco podobného stalo i naší sousedce? Proč pan Novák nemá žádné návštěvy, kdo má rodinu? Neocení paní Houžvičková, když si s ní na chvíli popovídám?

Označit za cílovou skupinu knihy mladé dívky mi přijde nefér, ačkoli už nejsem -náctka, z příběhu jsem si také něco odnesla, a tak věřím, že dokáže předat poselství každému čtenáři. Vyprávění je totiž celé o velké lásce, přátelství, odvaze, důvtipu a troše kouzel. Navíc jsem v ní objevila něco, co v knihách pro dívky velmi často chybí, nebo je to podáno takovým způsobem, že nad tím každá rozumná holka zakroutí očima – kapku výchovy, která není nijak násilná ani strikní, naprosto přirozeně zapadádo příběhu a ukazuje nám dobro, které v sobě lidi okolo mají.

Důležitou součástí knihy jsou samozřejmě ilustrace, za nimiž stojí Mila. Barevné a jednoduché obrázky doprovází a doplňují celý příběh, a musím říct, že jsou opravdu krásné. Pokud tedy jste mladá slečna, nebo nějakou máte doma, případně pokud se věnujete vzdělávání dětí, nemůžu jinak než absolutně doporučit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet