RECENZE: Sejf

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Zdeněk Gothard Zdeněk Gothard

RECENZE: Sejf - titulní obrázek

Náš redaktor Zdeněk se seznámil s Ryanem Gattisem a jeho románem Sejf. O tom, jak jejich první setkání dopadlo, se můžete dočíst v recenzi.

 

Ryan Gattis. Pro mě, do přečtení jeho nejnovějšího počinu, velká neznámá. Než jsem se do knihy pustil, úmyslně jsem si o autorovi nic nezjišťoval. Vždy se radši ponořím do knihy s čistou hlavou a tyto „zákulisní“ informace hledám až po jejím dočtení. Vám je však nabídnu hned teď a tady.

Samozřejmě, pokud poznat Ryana lépe zrovna teď nechcete, můžete přeskočit následující kapitolu a vrátit se k ní třeba až po přečtení Sejfu. Teď tedy k autorovi. Ryan je Američan. Kromě Sejfu napsal ještě knihu Šest dní hněvu (u nás vyšla v roce 2016). Obě jeho knihy jsou zaškatulkovány do žánru „noirový román“. Já bych k tomu přidal ještě přídomek „gangsterský“. Zajímavostí je, že při přípravě jeho prvního románu strávil dva roky mezi občany Los Angeles, kteří prožili rasové nepokoje v roce 1992. To znamená: s bývalými členy gangů, s hasiči, zdravotními sestrami atd. On sám tak trochu jako člen gangu vypadá. Je holohlavý, má křivý nos a tetování přes celá záda. Ke křivému nosu přišel ve škole, kdy dostal úder loktem, který mu v podstatě odtrhl nos na stranu. Po několika operacích a dlouhé rekonvalescenci, při které stihl přečíst spoustu knih, zjistil, že už ho nebaví stejné věci jako před zraněním. Tato životní událost zapříčinila to, že se nestal vojákem, ale dal se na dráhu spisovatele a my si teď můžeme vychutnávat plody jeho práce.

 • Sejf Ryan Gattis Sejf

  Ryan Gattis

  3.7 z 5 hvězdiček

  pevná vazba

  I kasaři a mafiáni někdy zatouží konat dobro. Ricky Mendoza je kasař na straně zákona — živí se jako zámečník a občas pomáhá...

  349 Kč

  Nedostupné
 

 

S autorem jsem vás stručně seznámil a teď se pustím do představení jeho nejnovějšího díla – Sejf. Jak jsem již psal v předchozím odstavci (pro ty, co jej úmyslně přeskočili), jedná se o noirový román s gangsterskou tématikou. Hlavním hrdinou v něm není jedna postava, ale hned dvě.

Nejdřív nám autor představí Ducha. Duch se jmenuje Ricky Mendoza jr. Je to bývalý narkoman, i když on sám tvrdí, že nic takového, jako bývalý feťák neexistuje. Feťákem jste podle něj už do konce života. Je však již šestnáct let čistý. V mládí navíc prodělal rakovinu. Pracuje jako soudní vykonavatel pro DEA. Když DEA udělá zátah na drogové doupě a najde v něm sejf, zavolá Ducha. Jeho práce spočívá v tom, že sejf otevře. Nic víc se od něj nepožaduje. Při plnění jedné ze zakázek však lehce přesáhne rámec svých pravomocí a velkou část peněz v sejfu ukradne.

Druhou postavou je Brejloun, vlastním jménem Rudolfo „Rudy“ Reyes. Ten kope za úplně opačný tým. Je velké zvíře v jednom drogovém gangu. V podstatě je pravou ruku jeho kápa, který si říká Kohout. A právě tomuhle gangu patří sejf (a samozřejmě hlavně peníze v něm), který Duch vykrade. Životní cesty těchto dvou hlavních hrdinů se k sobě pomaličku ale jistě přibližují. To, jestli se ony cesty střetnou a jak skončí, už vám prozrazovat nebudu.

Kniha dost realisticky a bez příkras zobrazuje životy lidí na okraji společnosti a odkrývá nám pohled na chod a praktiky drogových gangů. Celým příběhem nás provází boj dobra a zla. Ať už je to skutečný souboj dvou stran nebo vnitřní boj odehrávající se v hlavách hlavních postav. Zároveň nám příběh ukáže tenkou hranici mezi nadějí, zoufalstvím, odhodláním a rezignací. Sejf je knihou, která zaujme hlavně čtenáře mající zálibu v temných příbězích ze světa drogových kartelů, ale také všechny, kteří mají rádi napětí a adrenalin. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet