Recenze: Podivuhodná encyklopedie zvířat

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Kateřina Svobodová Kateřina Svobodová

Recenze: Podivuhodná encyklopedie zvířat - titulní obrázek

Že Podivuhodná encyklopedie zvířat není jen přehled ledajakých obyčejných tvorů, zjistíte v recenzi naší redaktorky Katky!

Víte, jaké zvíře se ukrývá pod jménem timana? A co takový pitpit? Pořád nic? V tom případě je na čase zvážit pořízení encyklopedie. A než začnete obracet oči v sloup, musím vás upozornit, že bych vám rozhodně nedoporučovala nic nudného se stovkami odborných výrazů. Podivuhodná encyklopedie zvířat je úplně jiná a donutí vás odpustit si mávnutí rukou a odfrknutí “zase další nudná bichle”.

 

 

 

Také já byla poměrně skeptická, když se mi do rukou dostala tato barevná kniha, která je doporučována primárně dětem, jelikož obsahuje minimum textu a přemíru ilustrací. Řekla jsem si: “a co já s tím, když to není ke čtení?”, nicméně díky bohu, že jsem encyklopedií zalistovala. Tak dlouho jsem se nepobavila a to píšu zcela bez nadsázky.

 

Podivuhodná encyklopedie zvířat je poměrně přesný název, jak záhy zjistíte. Švýcarská výtvarnice Adrienne Barmanová se rozhodla, že nudným odborným knihám odzvonilo a vytvořila úžasnou obrázkovou dokumentaci všech možných i nemožných zvířecích druhů. Celkem jich v knize ztvárnila neuvěřitelných šest set! Třešničkou na dortu je ovšem čtyřicet tříd, do kterých zvířata rozdělila. Jsou totiž smyšlená, ale za to natolik originální a vtipná, že vás donutí k úsměvu. Vznikly tak třídy jako Peciválové, Světoběžníci, Bonbonkově růžoví, Nerváci a mnoho jiných. Na více než dvou stech stranách najdete známá, exotická, ale také vyhynulá či bájná zvířata. Není tedy překvapením, že si prohlédnete “obyčejného” psa a o pár stránek dál třeba tříhlavého Kerberosa.

 

Kromě vtipných názvů i ilustrací se máte šanci dozvědět spoustu zajímavých faktů, například, že delfín je schopen uvědomovat si sama sebe, či fakt, že navenek neškodný pištec černohlavý má jedovaté peří. Zábavné podání s sebou přináší i další benefit - máte totiž jistotu, že si stoprocentně budete pamatovat, jak vypadá takový odranec pravý. Nebo taky nebudete. Jelikož patří mezi Mistry v maskování a možná ho na stránce ani nenajdete…

Podivuhodnou encyklopedii bych doporučila každému, nehledě na pohlaví a věk. Zvířata jsou totiž všude kolem nás a je nesmírná škoda, když je neumíme pojmenovat. Kromě toho, srandy není nikdy dost a nad stránkami této knihy se budete bavit od začátku do konce.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy