Recenze: Případ Collini polemizuje o vině a nevině

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 2 Sdílet

Hana Wielgusová Hana Wielgusová

Recenze: Případ Collini polemizuje o vině a nevině - titulní obrázek

Hodnocení je tentokrát podroben Případ Collini, který čerpá ze silných témat a odkazů druhé světové války.

V lednu 2012, několik měsíců po vydání tohoto románu, vytvořila spolková ministryně spravedlnosti komisi s úkolem prověřit nacistickou minulost osob působících na ministerstvu spravedlnosti.

Ferdinand von Schirach (1964), je věhlasným a vyhledávaným berlínským advokátem. Nás však v tuto chvíli zajímá spíše jako spisovatel. Po několika úspěšných sbírkách povídek, zvláště pak sbírce Zločiny, která vyšla v r. 2011 také v českém překladu, máme nyní v ruce jeho první román Případ Collini. Přestože se jedná o celkem útlou knížku (168 stran), téma je velice silné.

 • Případ Collini

  pevná vazba

  Co dožene k vraždě člověka, který se za celý život ničeho zlého nedopustil? Fabrizio Collini nedávno odešel do důchodu. Je to tichý, nenápadný muž a nic nenasvědčuje tomu, že by dokázal…

  249 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Autor nám pod rouškou detektivky široce otevře onu věčnou německou otázku. Otázku viny a trestu. Může si to dovolit, hodně o tom ví. Ferdinand von Schirach je totiž vnukem Baldura von Schiracha, bývalého člena NSDAP, předsedy Hitlerjugend a v Norimberku pak odsouzeného na 20 let vězení. Nebylo by tedy divu, kdyby i on sám měl jakýsi svůj vlastní pocit viny, se kterým se potřebuje vyrovnat. A tak, společně se znalostmi právního prostředí, německého soudnictví a justice vůbec, vytváří díla, která nám o válečné a poválečné části německých dějin říkají víc. Možná dokonce víc, než by měla….

Von Schirachův věcný a nepřikrášlený, přesto výstižný styl, je pro toto téma velmi vhodný. Až pragmaticky konstatuje, co se právě odehrává: Přichází starší nenápadný muž a v hotelovém pokoji překvapivě brutálně zabije jiného staršího muže. Pak, jakoby s úlevou a odevzdaně, počká na policii. Nic neříká, nic nepopírá, případ je jasný. Vrahem je poctivý a spořádaný nástrojař Fabrizio Collini a obětí úctyhodný a bohatý průmyslník Hans Meyer. Roli advokáta ex offo dostane mladý nezkušený Casper Leinen jako svůj první případ…zdá se to být tak prosté, rutinní…

Všechno však teprve přijde. Leinen, jehož slovy je celý příběh vyprávěn, se do případu pustí i s pocitem, že tady, jako advokát, nemá co vyhrát. Hledá jen motiv, vysvětlení, ale poté, co zjistí, že Meyerův vnuk je jeho kamarád z dětství, už ho dál nic nezastaví. Za pomoci svých, někdy i nečekaných přátel a třeba i na úkor svého osobního štěstí, Casper nasadí veškerý svůj čas a energii.

Kam dospěje a jaké rozuzlení nakonec autor zvolil, si nechám pro sebe. Slibuji však, že vás závěr nezanechá chladnými a budete mít důvod o něm přemýšlet. To, o čem Ferdinand von Schirach píše, je vážná věc. Vyvolává kontroverze, debaty a nebezpečí. Vždyť toto téma se v jiných obdobách může kdykoliv dotknout kohokoliv z nás! Jak určit vinu? Zůstává oběť obětí, stala-li se jí za trest? A pohnutky pro zabití…má někdo právo vůbec nějaké mít? Proč je jeden za ty své potrestán a druhý zase ne?

Považuji za velmi moudré, že takové úvahy vycházejí knižně stále dál a zůstávají tak živé. A to nejen v Německu, ale i v zahraničí. V letošním roce se opět díky nakladatelství Host můžeme těšit na vydání další von Schirachovy povídkové sbírky – Vina. Jsem přesvědčena, že po Případu Collini si jí nikdo nenechá ujít. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 2 Sdílet