RECENZE: Odpadková pohroma na planetě Zemi

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

RECENZE: Odpadková pohroma na planetě Zemi - titulní obrázek

Po všech tragických příbězích a šílených vraždách recenzuje něco jemnějšího – dětskou knížku od Liane Moriarty.

Milují vaše děti příběhy od Roalda Dahla, jako jsou například Karlík a továrna na čokoládu, Matylda, Jakub a obří broskev či Čarodějnice? V tom případě si příběh od Liane Moriarty zamilují!

 

Australská spisovatelka Liane Moriarty se proslavila především díky románu Sedmilhářky, na jehož motivy byla natočena seriálová minisérie stejného názvu. Ta měla takový úspěch, že v současnosti již vychází série druhá, která už ale svou knižní předlohu nemá. V seriálu si zahrály herecké ikony, jako jsou „pravá blondýnka“ Reese Witherspoon, Nicole Kidman, která loni zazářila ve filmu Aquaman či Shailene Woodley, která se proslavila v adaptaci romantického dramatu Hvězdy nám nepřály od z pera Johna Greena.

Nyní se do českých knihkupectví dostala též autorčina knížka určená dětským čtenářům. Kniha Odpadková pohroma na planetě zemi s podtitulem Vesmírné mise Nikoly B. vyšla v nakladatelství Pikola a je určená, podobně jako příběhy Roalda Dahla, čtenářům od 9 let. Původní příběh napsala Liane před lety pro svou sestru Nicolu k desátým narozeninám. Hlavní postava, v českém překladu Nikola Borůvková, je inspirovaná právě autorčinou sestrou. Nikolin knižní bratr Šimon se zase zakládá na autorce samotné a jejich bratrovi.

Podobnost s knihami Roalda Dahla spočívá především v humoru, který prostupuje celou knížkou. Postavy se jmenují podle svých charakterových vlastností v kombinaci s něčím nechutným či nepříjemným. Nikola například nesnáší cuketu, proto zlé paní učitelce Cukerové neřekne jinak, než paní Cuketová. Otravná Nikolina spolužačka se jmenuje Sára Slizáková a podobně. Další podobností s Dahlovými knihami je skoro až démonizace učitelky, která je v knize popisována jako čiré zlo a samozřejmě se tak i chová.

Kniha s rozsahem 250 stran je nabitá akcí a legrací od začátku do konce. Jakmile je Nikola vybrána coby velvyslankyně pozemšťanů, ihned si ji vezmou do parády hadromegatroničky, které mají za úkol vybrat pro ni to správné reprezentativní oblečení. Cestou ve vesmírné lodi na planetu Globagaskar se Nikola dozví pravý důvod své mise. Rozmazlená princezna Petronella se rozhodla, že z planety Země udělá vesmírnou popelnici. V tom je třeba jí zabránit a jediný, kdo to může udělat je právě Nikola. Problém je, že Nikola Borůvková je úplně obyčejná dívka a rozhodně si nemyslí, že má nějaké zvláštní schopnosti, které ji k tomuto nesmírně důležitému úkolu předurčují. Na planetě Globagaskar jsou navíc všichni nejmíň o polovinu vyšší, takže je Nikola v porovnání s princeznou Petronellou úplně maličká. Podaří se jí princeznu přesvědčit, aby neničila naši krásnou planetu zemi?

Knížka se mi četla dobře, ačkoliv nejsem tak úplně cílovým čtenářem. Příběh ubíhá rychle a nechybí v něm ani dramatické zvraty, které všechno obrátí naruby. Protože ale miluji dahlovské příběhy, měla jsem s čím porovnávat a v tomto souboji musím za vítěze prohlásit Dahla. Třeba jsem ale jen nostalgická konzerva, která se raději drží starých dobrých příběhů z vlastního dětství. Posuďte sami.

80% Daniela Schmidtová 17. září 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet