RECENZE: Odkaz Stiega Larssona

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Antonín Sander Antonín Sander

RECENZE: Odkaz Stiega Larssona - titulní obrázek

Odkaz Stiega Larssona je na pultech knihkupectví teprve chvilku. My vám však už nyní přinášíme exkluzivní recenzi.

Potetovaná hackerka s chlapeckým účesem, Lisbeth Salanderová, se stala oblíbenkyní mnoha čtenářů a čtenářek po celém světě. Průkopník severské krimi, Stieg Larsson, autor detektivní trilogie Milénium, totiž tvořil postavy s velmi realistickým psychologickým profilem. Byl to právě tento švédský novinář, který kopnul do vosího hnízda mafie a neonacistů a zasvětil svůj život boji proti nim. V roce 2004 nás bohužel ve svých 50 letech opustil. Z jeho myšlenek a objevů však můžeme čerpat i dnes. Velkou zásluhu má na tom autor knihy Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho, Jan Stocklassa.

Vražda Olofa Palmeho zasáhla svět. Tragédie a státní smutek. Padl bojovník proti jihoafrickému apartheidu a kritik války ve Vietnamu. Oblíbený švédský premiér (1969-1976, 1982-1986) měl mnoho vlivných nepřátel, ale málokoho by napadlo, že bude zastřelen ve večerních hodinách při odchodu z kina. Za doprovodu manželky. A co víc – že pachatel nebude nikdy dopaden.

Právě tento případ inspiroval Stiega Larssona a dal vzniknout jeho realistickým thrillerům. Pátrání, jemuž se mimo svou pracovní dobu věnoval, a při kterém vykouřil kartony cigaret a vypil hektolitry kávy. Stovky stran spisů a náčrtů. Informace o tajných skupinách. Vražedné analýzy. To všechno zůstalo nedokončeno a zapomenuto v zaprášených krabicích, v archivu časopisu Expo.

A zde nastupuje na scénu Jan Stocklassa. Investigativní novinář a bývalý diplomat, který Larssonovy materiály znovuobjevil. Kniha, již nám představil, je realistickým znázorněním postupů, které žurnalisté použili, aby se dostali dál než samotná policie. Aby odhalili činy, které jsou už více než 30 let zahalené krvavou rouškou tajemství. Odkaz Stiega Larssona: Po stopách vraždy Olofa Palmeho je literaturou faktu, kterou by milovala Lisbeth Salanderová.

V první části nám autor předkládá známá fakta tak, jak je viděl Stieg Larsson, a to na základě dokumentů, ke kterým získal Stocklassa přístup. Zjistíme, kdo všechno nenáviděl Olofa Palmeho i jaké informace měla k dispozici policie a jak s nimi zacházela. Ve druhé, akční části, přistoupíme k samotnému vyšetřování Jana Stocklassy. Ten procestuje značnou část světa, aby vedl rozhovory s lidmi, kteři mohli být do vraždy jakýmkoliv způsobem zapleteni.

Dramatický děj knihy se stupňuje, když do něj vstupuje výrazná česká stopa příběhu. Lída Komárková, reálná postava, která si svou tajuplností nezadá s Lisbeth Salanderovou. Stocklassa ji do svého vyšetřování zapojí a získá tak odvážnou spojku na cestě k odhalení dlouhodobě odloženého případu.

Kdo mi mohl poslat zaheslovaný flash disk? Praha. Lída Komárková. Vybavila se mi chuť zázvoru a limetky z našich drinků v Moscow Mule. Když jsme se před barem rozcházeli, Lída znovu zopakovala, že se na Facebooku spojí s Jakobem Thedelinem a zeptá se ho na Eneströma a Palmeho vraždu.

Kniha obsahuje mnoho jmen. Hodně myšlenkových postupů. Ale i adrenalin – o kterém si můžete být jistí, že byl opravdový. Jestli Jan Stocklassa dosáhl i za pomoci Stiega Larssona, Lídy Komárkové a mnoha dalších, svého cíle, a svět už zná vraha Olofa Palmeho, se dočtete v knize, která má ve svých důsledcích nevídanou hodnotu. Doporučuji ji všem, které zajímá světové dění, odvaha novinářů a rovněž milovníkům zamotaných detektivních případů se sympatickými hlavními hrdiny.

100% Antonín Sander 28. února 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet