RECENZE: Naivní manželka

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Lucie Dvořáková Lucie Dvořáková

RECENZE: Naivní manželka - titulní obrázek

Hodnocení Naivní manželky jsou rozporuplná. Právě teď můžete díky naší redaktorce Lucii zjistit, zda je tento příběh to pravé čtivé pro vás.

Do rukou se mi opět dostal thriller, tentokrát od americké autorky Amy Lloyd (1986), která v šestnácti letech kvůli šikaně opustila školu a začala se věnovat psaní. Posléze vystudovala angličtinu a tvůrčí psaní v Cardiffu, kde dodnes žije se svým přítelem Rhysem Thomasem, též spisovatelem. Se svým debutem Naivní manželka vyhrála v soutěži nakladatelství Penguin Random House i v soutěži časopisu Daily Mail, a tak jsem byla zvědavá, jak se román bude líbit mně.

Samantha pochází z Anglie, je učitelka a svou práci nenávidí. Její osamělost, rozchod, ze kterého se stále nemůže vzpamatovat, a špatné vztahy s rodinou mohou za to, že se začne zajímat o případ odsouzeného zločince Dennise Dansona, jenž byl v osmnácti zatčen za vraždu Holly Michaelsové. Přesto všechny důkazy a společná korespondence s Denisem přesvědčují Samanthu o tom, že je nevinný.

Sam tedy odletí do Ameriky, aby se s Dennisem, do kterého se mezitím díky dopisům zamilovala, poznala osobně a bojovala za jeho propuštění. Zůstává v Americe a navštěvuje Dennise ve vězení. Co se ale stane, když Dennise po všech těch letech opravdu pustí na svobodu? Proč se najednou chová tak tajemně a odtažitě? Stojí za tím mnoho let strávených ve vězení, strach z přijmutí do společnosti nebo něco víc? Je Samantha jen přehnaně podezíravá, nebo tu něco nehraje?

Celý příběh plný strachu, nedůvěry a intrik sledujeme jen z pohledu hlavní hrdinky. Tu jsem si oblíbila a myslím, že je perfektním vypravěčem této knihy, protože po svém posledním vztahu si sama není jistá, jestli to ona je příčinnou všech neshod mezi ní a Dennisem, nebo jestli je jen přehnaně přecitlivělá a věci se zanedlouho dostanou do normálu. A protože konečně našla vážný vztah, snaží se i přes Dennisovo zvláštní chování, aby to mezi nimi fungovalo co nejlépe.

Dennis je pro čtenáře naopak celou dobu velkou záhadou, zvláštní je především jeho časté střídání nálad. V jednu chvíli veselý a milý, ve zkratce muž snů a v druhou chvíle je zamlklý a nepřístupný. I když se mu Sam snaží nechat prostor, občas jsem, kvůli jeho zvláštnímu chování, nemohla udržet svou zvědavost a podezíravost pod pokličkou. K postavě Dennise sem si během čtení nevytvořila ani pozitivní ani negativní vztah, přesto jsem k němu byla po celou dobu značně skeptická.

Příběh nám ukazuje, jak mnohdy může být složité důvěřovat nejen svému okolí, ale i sobě samotné. Kniha vás totiž až do samotného konce napíná, a vy netušíte, komu nebo čemu byste měli věřit. A já ji tak přečetla za pár deštivých jarních večerů.

Ještě než jsem pustila do čtení, mě zaujala obálka knihy, která dokonale sedí k příběhu a je celkově velmi povedená. Možná právě proto jsem se do čtení knížky vrhala s obavami. Příběh měl svižné tempo a krátké kapitoly se rychle četly. Musím přiznat, že některé zápletky jsem odhadla dopředu, i tak to však bylo příjemné spíše oddychové čtení, které však bylo plné tajemství a záhadné minulosti hlavních hrdinů, jež mě velmi bavilo odkrývat kousek po kousku. Tuto knihu bych doporučila všem, kteří chtějí něco nenáročného, ale přesto napínavého.

80% Lucie Dvořáková 10. července 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet