RECENZE: Morfeův gen

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jiří Klimeš Jiří Klimeš

RECENZE: Morfeův gen - titulní obrázek

Tibor Rode je člověk s právnickou krví a spisovatelským srdcem, když k tomu přidáme ještě novinařinu, co z toho může vyjít? Jeden by se mohl obávat toho, že když vezme do ruky právník pero, vzniknou jen jakési nudné, suché publikace, po kterých bychom rozhodne v knihkupectví nesáhli. Svou prvotinou Mona Lisa virus ale Tibor jasně ukázal, že i právníci mohou psát čtivou a zábavnou literaturu a nyní se to chystá stvrdit.

 

Kovová chuť krve v něm vzbuzovala nedobrý pocit. Ne proto, že by mu ta chuť byla nepříjemná. Právě naopak...

Tehdy

Začalo to velice dávno, snad se samotným úsvitem člověka, ale předlouhou dobu se o tom jen vedly pokoutní šuškandy a fámy. Geniální myslitelé všech možných oborů, vědci, vojevůdci, či umělci, hrstka vyvolených lidí, u kterých se zdálo, že jsou o něco více, než obyčejní smrtelníci. Jak plynul čas, tito výjimeční lidé se spojili dohromady a utvořili skupinu, která jak postupně rostla a sílila, dokázala stále více a více ovlivňovat samotné dějiny, až je nakonec začala sama utvářet. A odkud že plynula jejich moc? Dostávalo se jim toho, co si přeje každý člověk, měli více času, protože to byli nespavci.

Nyní

Jak se říká, když se něco s**e , tak pořádně a David Berger by mohl vyprávět. Poklidný a relativně úspěšný život právníka z New Yorku, který má milující ženu, potkala stagnace. Je otrávený z právničiny, u které se ukázalo, že ideály jsou druhotné a jediné o co jde, jsou peníze a zase jenom peníze. Krátce po třicátých narozeninách se pod Davidem začne rozevírat propast a to velice hluboká. Věci, které spolu zdánlivě nesouvisí, vraždy několika lidí, rozpad jeho vztahu, či podivný případ v práci, to všechno mlhavě ukazuje na jakési spiknutí a dělá z něho štvanou zvěř, aby toho nebylo málo, přijímá nabídku kamaráda a bere si od něho testovací pilulku, neznámého složení, která by měla oddálit únavu, ale jak se v následujících dnech ukáže, její účinek je překvapivě dlouhodobý, protože už několik dní nemůže spát.

 

 

Jak se zdá, Davidova cesta byla určena ihned po jeho narození a bude se po ní muset vydat, ať chce či nechce. Tuto cestu mu připravil jeho otec, Karel Berger, slavný vědec, který zemřel, aniž by ho měl David šanci poznat, byl totiž tehdy ještě miminko. Víte jak poznáte, že se svět okolo vás dočista zbláznil? Zatímco uvažujete o tom, co je pravda a co halucinace z nedostatku spánku, kolem vás umírají lidé a vy jste označováni za viníky, po krku vám jde policie, armáda a ve stínu toho všeho operuje tajné uskupení lidí, jejichž vliv nezná hranic, a aniž byste vůbec tušili proč, jste pro tuto skupinu obrovským nebezpečím, které by je mohlo zcela zničit. Může tohle dopadnout pro obyčejného člověka, jakým je David, jinak než špatně?

David jednou někde četl, že syn je prodloužená ruka otce. A možná se to málokdy tak hodilo, jako v tomto případě. Od této chvíle už nebyl na útěku. Byl na misi...

Recenze

K této knize jsem začal tíhnout už po několika málo kapitolách, protože mi připomněla veledílo Hladové hry od Dana Simmonse, což je má srdcovka. Obyčejný člověk nuceně bojující proti mocným „stvůrám“, to je příběh, kterému jen těžko odolám. Je to k neuvěření, ale Tibor Rode dokázal udělat z města Český Krumlov místo, které svou důležitostí zastiňuje slavný New York a už tento zážitek, je pádným důvodem, si jeho knihu přečíst. Konstrukt příběhu je promyšlený, napínavý a velice zajímavě propojuje přítomnost s důležitými mezníky z dob dávno minulých. Hlavní hrdina je skvěle napsaný s velice dobře vykresleným charakterem, takže čtenář nemá problém k němu přilnout, což je alfou a omegou dobré knihy, což Morfeův gen zcela beze sporu je.

Záhady, vraždy, spiknutí, zrada, láska, překvapení a zajímavě zvolené lokace, to všechno spojuje tento titul do funkčního a silně čtivého celku, který vás vábí k jeho přečtení. Až se příště budete toulat uličkami knihkupectví, hledejte knihu se sovím okem na obálce, zklamáni nebudete.

Hodnocení:

100% Jiří Klimeš 30. prosince 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet