RECENZE: Mona Lisa Virus

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Anastasja Vištalová Anastasja Vištalová

RECENZE: Mona Lisa Virus - titulní obrázek

Thrillery se to teď na knižním trhu jen hemží. Mona Lisa Virus však vyčnívá nejen tématem. Jak se naší redaktorce Anastasii líbila? Zjistěte níže..

Jen si to představte, poklidnou světovou idylku zasáhne temnota. Autobus plný těch největších amerických krasavic z čista jasna padne za oběť mexickým výtržníkům s kulomety v rukou. Po tomto incidentu se po nich náhle slehne zem. Dopravní prostředek plný mladých žen zmizí

Ve stejný časový okamžik se kdesi v Lipsku snaží dopátrat, kdo je ten tajemný odstřelovač, jenž si vzal na paškál místní historickou budovu radnice. Tím seznam globálních katastrof ještě zdaleka nekončí, kdepak. Někdo se rozhodl zničit starodávnou malbu Leonarda da Vinciho v Miláně a v Brazílii se naproti tomu potýkají s hromadnou epidemií včelstva. Vypadá to, že malé pruhované hmyzí potvůrky postihla podivná forma nákazy, kterou nikdo nedokáže identifikovat. Znamená to snad nevyhnutelnou apokalypsu? Naplní se ty nejhorší věštby a svět zanikne? Bez pylu totiž lidstvo dle slov německého génia Alberta Einsteina nepřežije o nic víc než pouhé čtyři roky.

 

A aby toho nebylo málo, tak v bezpečí už nejste ani na sociálních sítích! Internetovými vlnami se šíří virus, který mění všechny dívčí fotografie v obludná monstra. Kdo za tím stojí a co svými činy sleduje? Skrývá se snad v novodobém trendu „vypadat za všech okolností dobře“ nepředstavitelná hrozba? Kde je vůbec hranice mezi „krásou“ a „obludností“?

Tyhle a mnohé další otázky si pokládá mladá vědkyně Helen, když se vydává po stopách své zmizelé dcery vstříc několika set staletí starému tajemství jednoho velkého mistra!

 

 

Jak asi víte, osobně se řadím mezi velké příznivce thrilleru a napínavé četby obecně. Takže není divu, že jsem si Mona Lisa Virus zamilovala již po přečtení anotace. Zpočátku ve mně sice hlodaly obavy, zda se nebude jednat jen o průměrnou náhražku Dana Browna, přeci jen jeho Andělé a démoni, či Inferno jsou zkrátka nepřekonatelnými skvosty ať již ve filmovém nebo knižním provedení. Nicméně zvědavost, a především pak sympatie zvítězily nad strachem z velké neznámé.

„Mona Lisa“ si mě získala již při mých turistických toulkách Paříží. Situování tohoto nevšedního uměleckého díla, coby ústředního klíče pro napínavý knižní příběh, no prosím? To znělo jako něco, co jsem zkrátka nemohla minout. A vskutku, stálo to za tu námahu.

Sáhnout po „velké neznámé“ se v tomto případě opravdu vyplatilo. Děj totiž opravdu svižně odsýpal, autor se moc nepáře s popisy a rovnou se pouští do akce, ale zároveň si nechává l dostatek prostoru i pro vývoj svých pilotních charakterů. Zkrátka a dobře, „Monu“ jsem přelouskala během tří dnů a zůstala jsem sedět s pusou do kořán. Tak dobré dílko se mi již delší dobu do rukou nedostalo, ale vezměme to hezky pěkně popořádku.

Předně je nutné zmínit, že se v knížce nachází více dějových linií, z nichž každá je představována určitým okruhem osob, které se na zpočátku zdají býti poněkud chaotickou směsicí. T. Rode má totiž ve zvyku přeskakovat z jedné kapitoly na druhou v poměrně svižném tempu, které ne vždy stíháte. Avšak nenechte se odradit prvními padesáti stránkami a pozorně čtěte, a to klidně i mezi řádky, protože jestli něco hned zkraje zanedbáte, tak vám uteče celý ten ohromný čtenářský požitek.

Je třeba podotknout, že o velké oživení se postaraly flashbacky do Francie roku 1500, právě tam totiž tkví samotné jádro všeho. Velký génius, respektive jeho tajuplný host, který snad ani nepochází z našeho světa během svého krátkého pobytu na planetě Zemi zaseje semínko zkázy, které má potenciál vyklíčit v něco mnohem, mnohem děsivějšího.

Jestli si myslíte, že se řadíte mezi knihomola, kterého už vůbec nic nepřekvapí, tak zbystřete a utíkejte pro tuto thrillerovou novinku. Německý právník dokázal stvořit velice obstojný, ale především napínavý román po jehož přečtení si budete ještě dlouho lámat hlavu s tím, zda by takovýto sled událostí skutečně mohl nastat. Pokud hledáte ideálního parťáka pro sychravé podzimní večery s šálkem kávy či čaje, tak si buďte jistí, že s novým Rodem rozhodně nešlápnete vedle. Jen si dejte pozor, protože to, co vidíte teď a tady ve skutečnosti může klamat! Nevěřte nikomu a ničemu, raději si zalezte do peřin a podnikněte cestu napříč časoprostorem za nejutajovanějším kostlivcem ve skříni! Jste připraveni?

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet