RECENZE: Květy slunce

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Eva Machová

RECENZE: Květy slunce - titulní obrázek

Naše redaktorka Eva sleduje instagramovou poezii již několik let. To je jeden z důvodů, proč jí neunikla ani novinka Květy slunce.

Poezie se v současné době stává čím dál populárnější, a díla, která vznikla zejména na sociálních sítích jako je Instagram, se stala nedílnou součástí tohoto žánru. Zamilovali jste si Mléko a med? Pak by vám rozhodně neměla uniknout další sbírka talentované autorky Rupi Kaur, tentokrát pod názvem Květy slunce. Vrací se společně se svým jednodušším, ale zato čtivým stylem psaní, volným veršem, a opět se dotýká témat, která mohou působit jakkoliv, jen ne triviálně. Čím nás tedy básnířka ohromila tentokrát?

  • Květy slunce

    Rupi Kaur, autorka bestselleru #1 podle New York Times Mléko a med, přichází se svou dlouho očekávanou druhou sbírkou poezie. Živá a transcendentní cesta růstu a zahojení. Původ a vyjádření úcty ke…

    99 s DPH

    Skladem

    Četl(a) jsem

 

Stejně jako ve své první knize se zabývá tématy, jako je láska, trauma, zlomené srdce či postupné uzdravování se, avšak tentokrát se více do hloubky zabývá i etnickou příslušností, migrací a ženstvím. Zároveň se vrací ke svým kořenům a věnuje se i svým předkům. Rupi Kaur věnovala spoustu básní zahrnutých ve sbírce Květy slunce své mamince tak, že jí obzvláště dojemným způsobem vyjadřuje velkou lásku a hluboký obdiv jako vlivné a nepostradatelné ženě v jejím životě. Květy slunce celkově působí ještě o kapku vyzráleji než Mléko a med, a provázejí čtenáře po cestě, která má 5 částí: chřadnutí, pád, zakořenění, růst a rozkvět. Kniha je zároveň doplněna o ilustrace, které vytvořila sama Rupi Kaur. Kresby nádherně podtrhují atmosféru jednotlivých básní a při pohledu na ně se vám občas bude zdát, že vám až rvou srdce tím, jak jsou silné a procítěné.

Květy slunce vás rozhodně nenechají chladnými a vy brzy nebudete vědět, z jakého důvodu přesně se vám hrnou slzy do očí. Autorčina druhá antologie zcela bez pochyby vyvolává spoustu emocí, od pocitu znechucení a znepokojení ohledně jejího upřímného vyprávění traumatických událostí, až po pocit vítězství a klidu, který z básní vyzařuje. Možná je to právě jistou univerzálností a přístupností, díky které se básnířka stává pro čtenáře tak přitažlivou. Jednotlivé básně obvykle nejsou nijak zvlášť dlouhé, avšak způsob, kterým píše, je občas velmi emocionálně až zdrcující, ale i přesto vám dává jistou naději, že se všechno zlepší, jak budete dále listovat stránkami.

Autorka je i v této knize velmi statečná a jako vždy si vypsala velkou část svého srdce, pocitů a zážitků na papír. A ať už jsou její básně o sebelásce, sebenenávisti, nejistotě, vystěhování se ze země a hledání domova v sobě samotném, současných představách společnosti o lidském těle, mateřské lásce, feminismu či o tom, jak se ženy podporují navzájem, jistě ve sbírce najdete i kus vás – vašich emocí, možná i zážitků, a třeba i kus vaší osobnosti. Právě v tom přece spočívá kouzlo poezie z pera Rupi Kaur. Často se s ní můžeme ztotožnit. Soucítíme s ní. Prožijeme s ní všechnu tu bolest a naději, a na chvíli se staneme zranitelnými pod tíhou našich vlastních emocí a vzpomínek jen proto, abychom se znovu stali silnými jedinci, pyšnými na to, co jsme dokázali a ustáli.

Celkově Květy slunce nejsou až tak odlišné od předchozí sbírky Mléko a med, ale je jasně vidět cesta, kterou autorka ušla od doby, kdy si sama vydala první knihu, a jak se jako básnířka rozvinula. Rupi Kaur je mistryně ve vyjadřování emocí a empatii, a právě tuto svou dovednost dovedla krásně prodat i v její nejnovější knize Květy slunce. Od samého začátku vás chytne, zaujme, a jen tak nepustí a všechno tak přečtete na posezení, s občasnými přestávkami na slzení. Nicméně, ať už jste poezie znalí či s její četbou teprve začínáte; lidé, kteří věci prociťují či vás jen tak něco nedojme, neměli byste si nechat ujít příležitost unést se nádherně zpracovanou poezií.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

34 prodejen s odběrem Zdarma