RECENZE: Krádež ve vlaku Skotský sokol

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Daniela Schmidtová Daniela Schmidtová

RECENZE: Krádež ve vlaku Skotský sokol - titulní obrázek

Vydejte se na poslední cestu přepychového královského vlaku jménem Skotský sokol! Zažijete čtyřdenní jízdu plnou záhad a dobrodružství, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Nastupovat!

Krádež ve vlaku Skotský sokol je první knížka začínající série Velkých železničních dobrodružství od autorky M. G. Leonard, kterou napsala společně se svým spisovatelským kolegou Samem Sedgmanem. Nejenom, že je kniha plná zajímavých faktů o vlacích, vzrušujícího dobrodružství s menší detektivní zápletkou, ale i nádherných ilustrací od ilustrátorky Elisy Paganelli.

 

 

Zápletka

Hlavním hrdinou příběhu je jedenáctiletý Hal, který se do vlaku jménem Skotský sokol dostane vlastně šťastnou náhodou, i když zprvu to tak rozhodně nevidí. Dívčí element do knihy vnáší stejně stará dívka jménem Lenny, s níž se Hal ve vlaku spřátelí a která mu ukáže, jak úžasné vlaky ve skutečnosti jsou.

A pokud jde o vlaky – znáte snad něco lepšího? Cestovat vlakem znamená vidět přírodu i lidské bytosti, města, kostely a řeky – vlastně vidíte život sám.“ Agatha Christie

Tento úvodní citát od známé autorky detektivních příběhů, Agathy Christie, nádherně vystihuje jednu z hlavních myšlenek příběhu a zároveň tak trochu odkazuje k jednomu z příběhů z pera zmíněné autorky. Atmosféra ve Skotském sokolu je velmi podobná té, kterou Christie popisuje ve své Vraždě v Orient expressu, na jehož motivy byl nedávno natočen stejnojmenný film s Johnnym Deppem v roli hlavního záporáka.

V obou vlacích, které jsou luxusně vybavené, cestují jen ti nejbohatší lidé. V průběhu cesty se ve vlaku odehraje něco, co musí být nutně vyřešeno, než vlak dorazí do svého cíle a především, podezřelí jsou úplně všichni! V obou případech se jedná o velmi napínavé a poutavé čtení. Jediný rozdíl je v tom, že v dospělé verzi od Agathy Christie řeší zkušený detektiv Hercule Poirot vraždu, kdežto v této dětské řeší zvídavý chlapec Hal krádež několika drahých šperků.

V tomto případě má Hal před Poirotem tu nevýhodu, že on je přece jenom pořád dítě a o to větší bude mít trable s tím, aby přiměl ty zabedněné a arogantní dospělé poslouchat. Ještě, že na jeho straně je aspoň jeho strýček Nat, neuvěřitelný sympaťák, který do vlaku dostal pozvání jakožto známý spisovatel a novinář, aby mohl o poslední cestě Skotského sokola napsat.

Verdikt

Nejenom, že je knížka čtivá od začátku do konce, kouzlo jí také dodávají překrásné ilustrace, které vypadají, jako kdyby je někdo do knihy přikreslil obyčejnou tužkou až poté, co byla knížka vytištěná. Ještě před první kapitolou je navíc mapa trasy Skotského sokola, na níž může čtenář sledovat, kde se vlak zrovna nachází.

Knížku bych doporučila klukům i holkám ve věku zhruba od 9 do 13 let, protože věřím, že každý si v ní najde to své. Kluci možná ocení dobrodružství, detektivní zápletku a odhodlaného hlavního hrdinu Hala. Holky se zase možná spíše ztotožní s neohroženou Lenny, případně je budou zajímat drahé šperky bohatých cestujících nebo setkání s princem a princeznou, kteří do vlaku přistoupí v polovině cesty. Anebo to může být úplně naopak.

Já jsem si knížku každopádně moc užila. Kromě Vraždy v Orient expressu mi možná ještě připomněla knížku od Michaela Endeho Jim Knoflík, Lukáš a lokomotiva Ema, která je zase naopak určená spíše mladším čtenářům. Já už se ale nemůžu dočkat Halova dalšího železničního dobrodružství, které, jak doufám, vyjde co nevidět.

 

Hodnocení:

100% Daniela Schmidtová 1. prosince 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy