RECENZE: Krabička vzpomínek – Retrospektivní román, který vás chytne za srdce!

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Helena Kubelková Helena Kubelková

RECENZE: Krabička vzpomínek – Retrospektivní román, který vás chytne za srdce! - titulní obrázek

Jak už je u Katheryn Hughesové zvykem, využívá opět ve své nejnovější knize dvě časové linky, jednu současnou z roku 2019 a druhá se odehrává během druhé světové války. Její knihy jsou sázka na jistotu. Už po prvních pár stránkách totiž víte, že vás čeká silný příběh!

 

 

 

Tahle válka má na svědomí už mnoho tragédií a kdo ví, kolik si toho ještě vytrpíme, než skončí, ale zčásti jsem za ni vděčný, protože jinak byste k nám na farmu nikdy nepřišli vy dva s Louisem. Nedovedu si představit, že bych vás nepoznal.

V roce 2019 slaví Jenny své sté narozeniny. A i přes svůj vysoký věk je ve velmi dobré kondici, proto se rozhodne požádat svou nejmilejší ošetřovatelku Candice, zda by s ní neodletěla na pár dní do Itálie oživit si vzpomínky. Jenny během druhé světové války žila s matkou a bratrem Louisem v Manchesteru. Prozřetelnost jejich matky jim zachránila život, když je poslala na sever do malého městečka jménem Penlan, kde žili s místní rodinou na farmě. Jejich matku však ještě téhož roku na Vánoce zasypala suť z domu, po jednom z náletů. Bohužel pro Jenny a Louise to nebyla poslední tragická událost. 

Po nějaké době na farmě Jenny zjistí, že je do ní o pár let starší Lorcan zamilovaný, ale ona jeho lásku neopětuje. Její srdce si totiž získal Ital Nico, se kterým nakonec odjede do Itálie. Její bratr s nimi ale neodcestuje a zůstává se svou novou rodinou na farmě ve Walesu. Nico však není úplně ideálním manželem a jejich vztah končí víc než tragicky. Na sklonku života se Jenny rozhodne, že je načase zahojit staré rány a setká se s některými lidmi ze své minulosti. A na povrch vypluje nejedno velké tajemství.

Z vyprávění, které poslouchá vyšetřovatelka Candice se dozvídáme celou srdcervoucí historii, teď už velmi staré Jenny. Za tu dobu, co se navzájem ženy svěřují se svými životními osudy, se z nich stanou dobré přítelkyně. A i přes obrovský věkový rozdíl Candice pochopí, že má s Jenny mnoho společného. Možná díky ní a jejímu příběhu nakonec přehodnotí svůj život.

Verdikt

Už z předchozích autorčiných knih jsem prožívala silné emoce a u téhle tomu není jinak. Rozhodně se nenechte zmást příběhem o válce, Krabička vzpomínek není typickým válečným románem. Je to spíš krásný příběh o osudu obyčejných lidí, které si zamilujete. Navíc touto knihou potěšíte nejen sebe, ale je vhodná i jako dárek pro starší generace. Tahle recenze je totiž tak trochu ovlivněná nadšením mojí babičky, která román přečetla opravdu v tempu a nemohla se od něj odtrhnout. Stejně jako já. Obdivuju, jak výborně autorka vykresluje postavy, až tak že je reálně dokážete milovat i nenávidět. A děj, který je i přes retrospektivu krásně pochopitelný a je velmi jednoduché se v něm orientovat, si zaslouží prostě jedničku s hvězdičkou.

 

Hodnocení: 90 %

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy