RECENZE: Ideální svět

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jiří Klimeš Jiří Klimeš

RECENZE: Ideální svět - titulní obrázek

Ideální svět se ještě ani neohřál na pultech knihkupectvích, ale díky recenznímu výtisku vám již nyní můžeme přinést hodnocení tohoto skvělého sci-fi románu.

Když se objeví titul, který se dotýká žánru science-fiction, vždycky je to pro mě svátek. Ještě než se vrhnu do čtení, má mysl je natěšená, protože jí čeká nový čerstvý impuls ve formě poznání nových světů, někdy horších, někdy lepších variant toho ve kterém sami žijeme, ale každá z oněch variant je originální, a to je na tom to nejlepší.

 • Ideální svět Theresa Hannig Ideální svět

  Theresa Hannig

  4.5 z 5 hvězdiček

  pevná vazba

  Dokonalá společnost – nebo nejhorší noční můra? V roce 2052 se Spolková republika Evropa izolovala od zbytku světa. O blahobyt a bezpečí...

  319 Kč

  Běžně 399 Kč

  Nedostupné

Tak jako se do hodinového strojku dokonale zasadí poslední šroubek, tak jako se kousek skládačky hodí jen na jediné místo, tak by měli lidé po životním poradenství najít své místo ve společnosti..

Ideální svět je dystopickým příběhem zasahující do velice blízké budoucnosti. V roce 2031 se rozpadá Evropská unie a uspořádání Evropy, jak ji známe, se dramaticky mění. Nejsilnější státy se sdružují a zakládají společenství známé jako Spolková republika Evropa, neboli SEU. Politické špičky SEU jsou přesvědčené, že ekonomika v podobě globálního kapitalismu je nefunkční, a proto přicházejí se zcela novým systémem zvaným ekonomika optimálního blaha, který má zaručit každému občanovi spokojenost a zařadit ho ve společnosti tam, kde bude nejužitečnější.

Aby v novém uspořádání fungovalo vše jak má a každý byl spokojený, vzniká instituce zvaná Agentura pro životní poradenství", která pomocí agentů a propracovaného softwaru hledá lidem vhodnou práci. Jedním z nejúspěšnějších pracovníků agentury je Samson Pátek.

Najednou si Samson uvědomil, že všichni tito lidé jsou na svém místě. Toto bylo místo, které jim bylo systémem, společností, ekonomikou optimálního blaha předurčeno. Byla to strašidelná představa...

Samson je pořádkumilovný a poněkud upjatý muž lehce po třicítce. Ve své práci agenta je dobrý především proto, že je plně oddán ideálům SEU a bezmezně jim věří. Jelikož už svou funkci vykonává několik let, není to poprvé co je nucen odeslat klienta do tzv. kontemplace, což znamená že dotyčný neprojevuje žádné nadání, ani zájmy, a tudíž se nehodí na žádnou pracovní pozici, a proto je zcela vyřazen z trhu práce po dobu trvající minimálně 10 let. Samson to ještě netuší, ale tím, že se rozhodl odeslat svojí poslední klientku do kontemplace, započal cestu, která mu nejen změní celý život, ale také silně otřese jeho vírou v SEU.

Vydejme se na cestu světem budoucnosti, v němž si nevybíráme své povolání, ale povolání si vybírá nás a kde se robotika rozmáhá takovým tempem, že už ani nepoznáme, jestli se bavíme s člověkem nebo s robotem. Je toto opravdu ten ideální svět?

Musím přiznat, že svět, který Theresa vytvořila, se mi líbí a s pár úpravami bych si dokázal představit v něm žít, i když některé jeho aspekty jsou docela děsivé, ale takové se najdou i ve světě reálném. Důležité je, že prostředí je napsané skvěle a už jenom to je pádným důvodem si knihu předčíst. Příběh se téměř výhradně točí okolo hlavní postavy Samsona a je napsaný velice pěkně. Možná má trošičku rychlý spád a upřímně by mi bylo příjemnější, kdyby kniha obsahovala více stránek, avšak jako mínus to označit nelze. Hold to beru tak, jako bych se nedíval na film, ale spíš na epizodu seriálu. Samotný konec mě mile překvapil, ale víc se o něm rozepisovat nehodlám, protože mám silné nutkání spoilerovat.

Dystopických románů nevychází mnoho a já jsem rád, že tento můžu s klidem doporučit. Jestliže vám je tento žánr blízký nebo pátráte po něčem novém ke čtení a rádi byste přičichli k dystopii, tato kniha je ideální volbou. A pokud je mezi vámi čtenáři nějaký ten vegan či vegetarián, mám pro vás pádný důvod proč si předčíst tento titul: Totiž, v Theresině ideálním světě je konzumace masa brána jako vážný trestný čin.

100% Jiří Klimeš 27. srpna 2019

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet