Mezi nepřátelstvím a láskou je velmi tenká hranice!

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Anastasja Vištalová Anastasja Vištalová

Mezi nepřátelstvím a láskou je velmi tenká hranice! - titulní obrázek

Dokáží dva mladí lidé bojovat s větrnými mlýny a změnit tak stereotypní předsudky? Anebo se budou muset vzdát vlastního štěstí ve prospěch větších ideálů? Svět je krutý, ale pravá láska přeci všechno přemůže, nebo ne?

Příběh

První syn Ameriky a britský následník trůnu se nikdy neměli příliš v lásce. Dva přední představitelé světových velmocí se doslova a do písmene nesnáší. Ovšem, když jejich nezdravá rivalita vyústí v mezinárodní skandál, jsou nuceni své průšvihy důkladně vyžehlit. Naaranžují proto plán, který dva populární vůdce vykreslí ve světle přátelství a odvahy. Fingované vztahy však postupně přerostou v něco víc a dva chlapci se budou muset vypořádat s hlubším a daleko nebezpečnějším citem, který se jim oběma usídlil v hrudi. Zamilovanost je sice mocný, ušlechtilý prvek, ale v tomto případě s sebou nese i značná negativa, jež mohou mít dopad jak na blížící se prezidentskou kampaň, tak i na světlo tradiční hodnot, které ctí koruna.

LGBT jako trend moderní YA literatury

Ano, knih, jež pojednávají o vztazích příslušníků stejného pohlaví poslední dobou rapidně přibývá. Zejména mezi mládeží jsou tyto příběhy kýženým „zbožím“. Určitě je dobře, že soudobý knižní trh nezůstává jen u stereotypní produkce, ale snaží se vzdělávat a ukazuje tak zejména mladým lidem, že láska je prostě láska, nezáleží tak na genderu ani na společenských poměrech. To, co opravdu cítíte, je tím nejdůležitějším hybatelem ze všech.

Červená, bílá a královsky modrá“ je opravdu feel good příjemnou romantickou oddechovkou, která doslova vzburcovala českou čtenářskou komunitu. Mezi mladými dospělými, jimž je dílo primárně určeno, se snad nenajde nikdo, kdo by o ní alespoň vzdáleně neslyšel. S pozitivními recenzemi a doporučeními se vskutku roztrhl pytel, otázkou ovšem je, zda toto dílko opravdu oplývá všemi těmi superlativy?

Zdařilý počin o hledání vlastní identity

Obálka knížky evokuje cukrovou vatu, je tak krásně růžová a slaďoučká, přesně jako její obsah. U čtení se budete culit, smát z plných plic, i brečet a nadávat. Zkrátka se ve vás probudí celý koktejl emocí. I když obsahově se přikláním k tomu, že by se mělo jednat spíše o „new adult žánr“, jelikož milostné scény jsou zde detailně a dlouze popsány. Nicméně nenechte se zmást, není to jen o romantice. Krom toho se podíváte pod pokličku zaoceánské politické scény, včetně veškeré „špíny“ a nečestných podvodů, které se s honbou o „Bílý dům“ pojí.

Pominu-li to, že tento počin v sobě ukrývá hluboké poslání o hledání vlastní identity, snaze vzdorovat kritice a umění prosadit si svou, nabídne vám i neuvěřitelně pohodový děj s množstvím kulturních narážek – odkazy na literární, či filmová díla se to jen hemží. Nechybí ani úryvky z mailových nebo SMS konverzací. O Tweety, podcasty, či televizní přenosy také nebude nouze., snaze vzdorovat kritice a umění prosadit si svou. Tak vám nabídne i neuvěřitelně pohodový děj s množstvím kulturních narážek – odkazy na literární, či filmová díla se to jen hemží. Nechybí ani úryvky z mailových nebo SMS konverzací. O Tweety, podcasty, či televizní přenosy také nebude nouze.

Správná dávka pozitivismu pro dlouhé podzimní večery

Alex i Henry jsou dokonale sví, šarmantní, charizmatičtí, ale především oddaní své zemi a rodině. Tyhle dva hochy si zkrátka nejde neoblíbit. Každý si vás získá něčím jiným. Ovšem ani s jedním z nich se nebudete chtít rozloučit. Co je třeba vyzdvihnout je i fakt, že kromě hlavních postav si autorka vyhrála i s vedlejšími protagonisty z nichž každý má v dějové linii nějakou významnou a naprosto nepostradatelnou roli.

Zkrátka Casey McQiuston je perfektní volbou pro sychravé podzimní večery, kdy si uděláte hrnek čaje a zabalíte se do měkké chundelaté deky. Tihle gentlemani odeženou vaše chmury raz dva!

 

Hodnocení:

80% Anastasja Vištalová 13. října 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy