Ortorexie - nová porucha příjmu potravy?

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Veselá Markéta Veselá

Ortorexie - nová porucha příjmu potravy? - titulní obrázek

Tentokrát zabruslíme z beletristických vod k populárně naučným publikacím. Jakou formou podává informace kniha Ortorexie? To vám poví naše knihkupkyně a redaktorka Markéta.

Každý z nás se během svého života setkal s názvy onemocnění jako je mentální anorexie a bulimie. Jedná se o závažná onemocnění, která mohou v kritických momentech končit smrtí nemocných jedinců. A v posledních letech se k nim postupně přidružuje jedno z dalších a neméně nebezpečných onemocnění, které nese název ortorexie.

V čem spočívá nebezpečí této nemoci? To se dozvíte v knize autorky Renne McGregor s názvem Ortorexie - posedlost zdravou stravou. A právě na ni se v následujících řádcích podíváme zblízka.

 

 

Skryté kořeny nemoci
Kniha je přehledně rozdělena na čtyři hlavní kapitoly. První se věnuje samotnému onemocnění. Popisuje, jaké spouštěče a mechanismy stojí za jejím vznikem. Jeden z největších podílů na vzniku ortorexie nese současné společenské naladění, které se zaměřuje na životní styly spojené se stravováním a cvičením. Velkou roli taktéž nese pavučina dezinformací, kterými jsou naplněny nejen webové portály a knihy, ale často se schovávají za špatnými postupy laických odborníků na výživu. Ty nejzásadnější a nejsilnější jsou však ukryty přímo v naší duši - v našem nízkém sebevědomí, sebehodnocení, potřebou být dokonalým jedincem a také v nedostatku soucitu se sebou samým a taktéž v sebetrestání a nastavení sebedestruktivního programu. Ty vytváří příznaky, kterými můžeme onemocnění dešifrovat.

Co znamená ortorexie?
Ve své podstatě se jedná o patologické upnutí na zdravou stravu tak, že jedinec omezuje široké spektrum potravin. Dochází ke snížení příjmu množství a typu potravin, taktéž kalorického příjmu, jedinec trpí zkreslením představ o vlastním těle, které je neustále poháněno nutkavou potřebou sebezdokonalení čistou a zdravou stravou.

Výživové šílenství
Ve druhé kapitole se autorka věnuje komplexně stravě a výživě. Na počátku vysvětluje základní principy výživy s ohledem na skladbu jídelníčku v podobě doplnění a poskytnutí všech živin - sacharidů, bílkovin a tuků, které většinou právě v zastoupení striktního jídelníčku ortorektiků naprosto chybí. Stranou není ponecháno ani výživové nebezpečí ve formách různých diet a půstů. Bez povšimnutí nezůstanou populární stravovací směry jako bezlepková dieta, “cukrfree” dieta, rostlinná strava a také detoxikační kůry a půsty.

Ortorexie z kola ven!
Třetí a nejzásadnější kapitola se věnuje možnosti, jak onemocnění léčit. Naznačuje nadějnou, dlouhodobou a velmi náročnou cestu, která se bude hodně klikatit a rozhodně se na ní objeví spousty rozcestí, nicméně na jejím konci se skrývá naděje, kterou je možné uchopit, pokud se člověk rozhodne, že chce sám k sobě najít lásku a porozumění.

Stravovací cíl na dohled
Nejnadějnější je poslední, čtvrtá kapitola, která se věnuje budoucnosti. V téhle kapitole nalézám největší přínos, protože poskytuje čtenáři možnosti léčení, ale taktéž již jednou zmíněnou naději, která je k postupnému uzdravení jedna z nejdůležitějších složek. To, čeho si cením nejvíce, je uvedení do problematiky léčení poruch příjmu potravy s ohledem na prostředí České republiky. Odborná pomoc je zde rozdělena na tři důležité složky, které společně tvoří nadějný rámec uzdravení. Ta počíná u odborného vyšetření a spolupráce praktického lékaře, nutričního specialisty a psychologické pomoci ve formě působení psychologa nebo psychiatra. Nechybí zde ani konkrétní odkazy na centra pomoci, která v České republice působí tak, aby se dostalo pomoci každému, kdo o ni požádá.

Mám pocit, že přínos této knihy je opravdu významný. A proč? I kdyby zachránil jakýkoliv jeden lidský život, který se ocitá v krizi a je unášen proudem sebenenávisti a nenalezení lásky k sobě samému, tak už jen proto jsem vděčná, že tato kniha byla napsána. Ukazuje totiž cestu, a ačkoli je složitá a náročná, tak skrývá jeden zásadní význam. Poskytuje naději nejen přežívat, ale vyléčit se a nabízí možnost opět žít naplno. A to je to nejdůležitější.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet