Adamovo geek okénko: Není zombie jako dinosaur

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adam Pýcha Adam Pýcha

Adamovo geek okénko: Není zombie jako dinosaur - titulní obrázek

Všichni milují zombie a nemyslím skvělou píseň od The Cranberries. Čtenáři a diváci také milují dinosaury. V dnešním článku se na tyto bestie podíváme trochu zblízka a k tomu přihodíme doporučení na skvělé podcasty.

Lidé milují fúze. Vezme se motiv, který notoricky známe a umístíme ho do překvapivého a netradičního prostředí. Nemusí se hned jednat o Pýcha, předsudek a zombie, ale často to opravdu funguje báječně. A zrovna tento týden pro mě byl plný zajímavých fúzí, které jsem odhalil i velmi nečekaně. 

Pád hvězdy Star Wars a pád Jurského světa?

Pokud se podíváme do kin, tak zde máme příchod těžké letní filmové váhy. Nepřímé pokračování Jurského parku vtrhlo do kin v roce 2015 a pro mnohé se překvapivě stalo jedním z nejúspěšnějších fimů historie. Na takový triumf se navazuje složitě, a to i v případě, že máte v čele hereckého ansáblu Chrise Pratta. Je třeba podotknout, že jde film zatím do distribuce na vybraných trzích a ostrý start v USA nás čeká příští týden. Nicméně už máme první ohlasy, které jsou spíše negativní. Za všechny budu parafrázovat Lindsey Bahr z Associated Press.

Je čas, aby se Jurský svět vyvinul nebo vyhynul. Jiná cesta není.

Kampaň k pokračování s názvem Jurský svět: Zánik říše byla spíše rozpačitá a skoro se zdá, že se producenti zalekli silné konkurence. Je pravda, že se připravovali na těžkou váhu. Avengers Infinity War pomalu ukončují své tažení, ale Deadpool 2 stále táhne. Naprosto oprávněně se také dalo očekávat, že Han Solo bude v kinech řádit. Nicméně v tomto případě se opak ukázal pravdou. Ať Han Solo řádí kdekoliv, tak to není na pokladnách kin. Smutný příběh tohoto Star Wars filmu se zdá být u konce. Disney nezbývá než doufat, že se zahojí na prodeji fyzických nosičů a třeba se chytí nějaká série hraček. 

Abych ovšem nebyl pouze negativní, tak pokračování uznávaných značek často přináší zajímavá nová vydání osvědčených historických klasik a je jedno, zda jde o filmy či knihy. Jinak tomu není ani u Jurského parku / Jurského světa. Můžete se kupříkladu mrknout na speciální Blu-ray edici, která je dost skvělá. Bylo by také fajn, kdybychom se dočkali nových vydání knižní předlohy od neuvěřitelně zajímavého a zábavného autora - Michaela Crichtona

Čtení je náš letní styl

Jsme přeci jen Knihy Dobrovský, tak bych neměl vynechat knižní novinky a události. Možná jste si všimli, že nám běží letní knižní kampaň. Na sociálních sítích na vás mluví naši knihkupci, kteří jsou natolik nadšení, že se vydávají za nejznámější literární či filmové hrdiny. Největšího ohlasu se dočkal náš kouzelný knihkupec Tomáš a můžete se určitě těšit i na další pokračování. Tím ovšem letní kampaň nekončí. Naše Karin doporučuje nejzajímavější knížky nejen na pláž či do hor. Nenechte si utéct žádný nový díl. Uvidíte je na našem Facebooku i YouTube kanálu.

Z novinek tohoto týdne bych chtěl zdůraznit dvě. První má s dovolenou společné snad úplně vše. Nejenže bude součástí většiny aktuálně naplánovaných časů volna, ale o dovolené i přímo vypráví. Samozřejmě se jedná o Dovolenou s moderním fotrem od Dominika Landsmana. Opět se můžeme těšit na nekončící příval vtipných příhod, které dokonale vystihují reálné životy velké části tuzemských rodin. A co je skvělé? V úterý 10. června knížku pokřtíme u nás v Knihy Dobrovský na Václavském náměstí. Odkaz najdete níže v přehledu aktuálních autogramiád.

A jakou druhou knihu bych chtěl vyzdvihnout nad ostatní? Opět hledám v rámci širších popkulturních přesahů. Volba tedy padla na Dianu Gabaldon a jejího skvělého Lorda Johna. Vyšel další díl s podtitulem Bratrstvo čepele. Pokud náhodou neznáte tvorbu celosvětové senzace jménem Diana Gabaldon, tak to rychle napravte. Byť se jedná hlavně o čtení pro ženy, které milují velkolepé romantické příběhy a trochu historie, tak vás třeba zaujme i seriál na motivy její série Cizinka. Jedná se o velmi kvalitní AAA produkci, která se natáčela i u nás v České republice. 

Co nás čeká za zajímavá setkání s autory?

Jak souvisí zombie a dinosauři?

Na začátku článku jsem vám slíbil, že najdeme netradiční spojení mezi dvěma populárními světy. Byť jste možná začali propadat skepsi, že jsem vás mystifikoval, tak nikoliv. V době filmů, které útočí na 300 milionů dolarů rozpočtu, a to bez marketingu, se nám vytváří nové kategorie. Kdysi jsme mohli mluvit o béčkových produkcích, ale nyní máme mnohem rozmanitější portfolio, kde lze hledat filmové lahůdky či zábavné šílenosti. Ideálním zdrojem těchto filmů jsou (jak jinak) streamovací služby typu Netflix či Amazon Prime. 

Chtěl bych vám doporučit film The Rezort z roku 2015. Možná si říkáte, zda jsem se dočista zbláznil, ale nikoliv. Jedná se přesně o kousek, který se hodí k horkým letním dnům, kdy nechcete u filmu příliš přemýšlet nebo se naopak bavit tím, že je špatně úplně vše. Premisa je velmi jednoduchá. Svět po zombie apokalypse se dal do kupy a je jedno místo, kde ještě zombie jsou. Jedná se o park, kam si můžete jet zastřílet a zbavit se svých frustrací z toho, že vám zombíci snědli polovinu rodiny. Tomu říkáme podnikatelský záměr! A zde se začínáme dostávat k propojení s Jurským parkem.

Co tyto filmy spojuje? Úplně všechno! The Rezort je hanebnou kopií zápletky Jurského parku. Skupina přijíždí na ostrov, zabezpečení je sabotováno, většina personálu zlikvidována a skupina nesourodých hrdinů se musí dostat pryč. Dokonce i auta, která ve filmu uvidíte, vypadají jako lacinější a nabarvené kopie z dinosauří klasiky. Více nechci prozrazovat. The Rezort najdete na Netflixu a varuji, že je opravdu špatný (až je zábavný).

Doporučení z kvalitnějších vod

V článku z minulého týdne jsem se trochu rozepsal o souboji HBO vs. Netflix a celkově konceptu malých, ale odvážných filmů, které mohou dát vyniknout zajímavému nápadu. Pokud nepotřebujete v kinech oslovit masu diváků a máte aspoň nějaké prostředky na produkci, tak dostáváte nevídanou tvůrčí svobodu. Protipólem k výše uvedenému zombie filmečku je zajímavé dílo s názvem The Discovery, tedy Objev.

Stačí se podívat na obsazení. Rooney Mara, Robert Redford a Jason Segel? Cože? Opravdu? Vždyť jsou to herecká esa... Jasně Jason Segel je produktem jednoho v počátcích skvělého sitcomu, ale dokáže si odehrát své. A i další menší role jsou obsazeny zajímavě. A tato herecká parta pracuje s motivem, kdy se svět musí vypořádat s vědecky potvrzenou existencí posmrtného života. Rozehrává se tedy velmi osobní a dramatický příběh, který brnká na mnoho filozofických strun. Nemusíte se bát nízkých hodnocení. Nejsou úplně zasloužená.

Když zvuk naprosto stačí

V budoucnu se budeme hodně a rádi věnovat audioknihám, tedy fenoménu, který ještě neukázal celou svou sílu. Dnes si ovšem v závěru článku představíme zajímavé podcasty, tedy pořady nevyžadující obraz, protože skvělý obsah poskytují pouze pomocí zvuku a hlasů jejich protagonistů. Pokud se chcete dozvědět zajímavé informace z historie, světa literatury, filmu, hudby či podnikání, jsou podcasty ideální cestou. Navíc je to zdarma, což je moc, moc fajn. 

Začneme podcastem, který vám ukáže, že historie může být opravdu zábava a dějiny Řecka a Říma jsou nekončící směsicí šíleností, zvráceností a memů. Samozřejmě se jedná o Podcast Ante Portas. Kamil s Petrem vám neváhají odhalit i taková tajemství, že ve středu Měsíce jsou skryté armády či rozeberou lži, které do světa vykřikují vegetariánské restaurace. Jedná se pravděpodobně o světový unikát, protože toto téma je podcasty (překvapivě) zatím dost ignorováno. Je to obrovská škoda a doufejme, že se pánové rozhodnou napsat knihu. Byla by to naprostá bomba.

Chcete-li se podívat spíše do současnosti, jsou zde připraveni pánové Patrik Pavelka a Honza Modrák. Jejich nepravidelný podcast Cliffhanger se věnuje filmu, hudbě, počítačovým hrám a celkově popkultuře. V každém díle dokazují, že se pro své posluchače dokáží obětovat a jejich znalosti aktuálního dění nejsou vůbec špatné. Někdo by je mohl nazvat dokonce vynikajícími. Rozhodně se jedná o podcast, který si zamilujete. Z každé věty je cítit nadšení a životní zkušenost ostřílených popkulturních pardálů.

Dnešní článek uzavřeme podcastem s velkým P. Stovky dílů již přinesl CZ Podcast a stále si drží vysokou kvalitu. Každý díl je nekompromisně důkladným pohledem na téma podnikání či klidně literatury. Máte-li rádi více technická témata či přímo IT témata, určitě jste už o CZ Podcastu slyšeli. Je-li to první setkání, tak rychle dožeňte resty. Jsou to desítky hodin skvělého obsahu.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy