Nedej se - recenze

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Adriena Hovězáková Adriena Hovězáková

Nedej se - recenze - titulní obrázek

Čaroděj Simon a upír Baz. Fantastická dobrodružství dvou dospívajících chlapců ve světě magie. Přečtěte si celý příběh o Simonu Snowovi, jehož základy položila Rainbow Rowell, autorka bestsellerového románu Eleanor & Park, v knize Fangirl.

Simon a Baz jsou nepřáteli již od nástupu do školy magie. Simon jakožto Vyvolený, ten, jež byl předurčen porazit zlo, neúnavně bojuje s různými temnými tvory. Tento rok ve škole magie je jeho posledním a on si je naprosto jistý, že Baz proti němu tak, jako vždy, kuje pikle. Vedle Zlořáda Pletichy je Baz Simonův úhlavní nepřítel. A bohužel s ním byl nucen již sedm let sdílet na škole magie pokoj.

 

 • Nedej se

  kniha

  Nedej se je příběh duchařský, milostný i detektivní. Je v něm přesně tolik líbání a povídání, kolik v knížkách Rainbow Rowellové čekáte – ale mnohem, mnohem víc nestvůr.Staletá proroctví předpověděla…

  299 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

   

Bazovo neustálé napadání Simona zocelilo natolik, že se rozhodne vymyslet, jak ho odstaví z cesty. Baz však do osmého ročníku nenastoupí. Kde se skrývá? Co proti Simonovi plánuje? Spolčil se snad s Pletichou a společně se stali Simonovou nejhorší noční můrou? Nikdo nic neví. Ani Bazovi rodiče. Zběhl snad? Kam jen zmizel...?

Fangirl a Simon Snow

Příběh Simona Snowa načrtla autorka knihy již ve své předchozí knize Fangirl, kde hlavní hrdinka Cath píše fanfikce (vymyšlené příběhy z již stvořeného světa) na populární osmidílnou sérii Simon Snow. Tyto krátké úryvky fanfikcí se staly tak oblíbenými, že se autorka rozhodla věnovat jednu knihu právě příběhu Simona Snowa. Tak vzniklo dílo Nedej se.

Autorka se rozhodla pojmout příběh jinak. Spojila původní sérii o Simonu Snowovi s Cathiinými nápady. Napěchovat knihu nejdůležitějšími informacemi z minulosti Simona Snowa a jeho dobrodružstvími, vysvětlit základní problematiku, plus dotáhnout celý Simonův příběh do konce byla jistě autorčina těžká zkouška. Z tohoto důvodu je prvních asi dvě stě stran spíše seznámením se Simonem, jeho přáteli a světem magie. Poté je ale jeho konečné dobrodružství velice čtivé a zajímavé. Autorka pustila uzdu své fantazii, a i když je příběh i s jeho postavami velmi předvídatelný, čtenáři si jej užijí do poslední stránky.

Nedej se je příběhem zajímavým a snad i originálním v tom smyslu, že se často nespojuje gay romance, fantasy a duchařina. Avšak nedoporučuji jej zarytým fanouškům Harryho Pottera, neboť je vidno, že autorka v mnohém čerpala z jeho světa i postav. Je pravdou, že příběh nakonec přetvořila ve svůj vlastní, ale výchozím bodem je nesporně série o čarodějnickém učni z Bradavic a mně konkrétně Nedej se připomínal jakousi fanfikci či parodii na jeho život. Pokud však odhlédneme od této vlastnosti knihy, velice se mi líbila gay tematika, jež se stala v tomto příběhu velmi dominantní (mimochodem, kdo z fanoušků Harryho Pottera by si nepřál vědět, jak by společně mohli fungovat Harry a Draco?).

Nedej se je knihou velice čtivou, ač se zpočátku v příběhu nedočkáme žádné akce. Čtivosti ale pomáhají kapitoly, jež jsou spíše kratšího rázu a téměř pokaždé vyprávěné jinou postavou.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet