Mateřství: 5 tipů, jak se vrátit ke čtení

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Helena Kubelková Helena Kubelková

Mateřství: 5 tipů, jak se vrátit ke čtení - titulní obrázek

Předpokládám, že pokud za monitorem sedí maminka (omlouvám se menšině tatínků na mateřské, jste hrdinové!) na mateřské, tak se teď nad názvem článku asi hlasitě zasmála. Věřte mi, chápu to, i já jsem skoro novopečenou mámou sedmiměsíčního chlapečka. Dlouho, předlouho jsem hledala čas na cokoliv jiného než na něj, ale nakonec se zadařilo. A to i ohledně čtení, které je odjakživa mým koníčkem a zároveň prací. Mám tedy pro vás pár tipů, které jsem ve spolupráci s dalšími maminkami dala dohromady. Doufám, že některý z nich dopřeje i vám více času na čtení.

#1 BUĎTE CHVÍLI OFFLINE

V dnešní době je pro nás naprosto přirozené mít neustále telefon v ruce. A když už se nám podaří odložit telefon a uložit dítě, tak si většinou zapneme televizi. Přece chceme na chvíli vypnout ne? No a co takhle jednou za čas vypnout úplně? Jedním z nejčastějších zabijáků času na mateřské je právě svět sociálních sítí, televize a Netflix. Ruku na srdce, která z nás maminek to tak nemá že? Doporučuji si jednou za čas nepustit nic a otevřít si místo toho knížku. Já to zkusila a fungovalo to perfektně. Instagram mi nikam neutekl a za týden jsem měla knížku s přehledem přečtenou!

#2 ČTENÍ JAKO NOVÁ RUTINA

Ano, i ze čtení jde udělat rutina nebo velmi dobrý návyk. Možná to trošku bude zase souviset s odložením telefonu. Ale zkuste si vyhradit půlhodinku v posteli před spaním jen na čtení. A pokud chcete nějakou výzvu, navnaďte na čtení i partnera. Pak spolu můžete rozebírat, co jste si přečetli a navzájem se podělit o zajímavý příběh. Benefity z toho plynou hned tři, nebudete před spaním tupě zírat do mobilu, zlepšíte si komunikaci ve vztahu a ještě přečtete moře knih.

#3 ZAPOJTE DĚTI

V tomhle případě předesílám, že nezáleží úplně na věku dítěte. Já čtu svému chlapečkovi v podstatě od narození a čtu mu více méně cokoliv, od časopisů přes pohádky až po recepty v kuchařkách. Děti mají rády režim, hlavně když vědí, co je ten den čeká a o usínání to platí dvojnásob. Čtení je jako asociace spánku velmi vhodná a já ji praktikuji několikrát denně. Pokaždé uložím dítě do postýlky a pak mu pár minut čtu. Využila jsem této příležitosti a řekla jsem si, že s ním přečtu znovu všechny díly Harryho Pottera. Možná se budete divit, ale už budeme začínat druhý díl.

# 4 ČTENÍ ZA POCHODU

Zkoušeli jste se někdy procházet parkem s kočárkem a číst si za chůze? Já jo a fakt to jde. Řekla jsem si, že když jsem tak zdatná v řízení kočárku a koukání do mobilu, proč bych to vlastně nemohla udělat i s knížkou? Bohužel tenhle tip asi není úplně vhodný pro maminky větších dětí, které si už o kočárku myslí své a raději běhají po svých.

# 5 NASTAVTE UŠI

A na závěr jedno naprosto jednoduché a elegantní řešení. Vynález pro všechny zaneprázdněné mámy, které i ve chvílích volna mají plné ruce práce. Pusťte si audioknihu! U té můžete dělat cokoliv, a stačí jen poslouchat. Pokud se na to přes den nedokážete soustředit, pak pro vás asi bude vhodnější poslouchání před spaním. V tom případě ale raději vynechte nějaké peprné detektivky a horory. Nicméně při nějakém hezkém příběhu se vám bude i krásně usínat. A věřte mi, i audiokniha se počítá, jako plnohodnotná kniha.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet