Kafe, cigárko a historky z hereckého podsvětí

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Kafe, cigárko a historky z hereckého podsvětí - titulní obrázek

Maruška Doležalová, herečka známá díky roli Saši v seriálu Comeback, přichází v knize Kafe a cigárko se vším vtipem, šarmem a odzbrojující upřímností vykouzlit úsměv na tváři nejednoho čtenáře.

„Dobrý den, nejste náhodou ta hlavní hrdinka nejnovějšího Hřebejkova filmu? Byla jste naprosto úžasná. Můžu se s Vámi vyfotit?“ Snad každý z nás si někdy v životě přál stát se slavnou filmovou hvězdou, rozdávat s úsměvem autogramy jásajícím fanouškům, čas od času poskytnout nějaký ten rozhovor pro televizi či do novin. Málokomu se ovšem takový sen vyplní. Pokud vám sláva ve světle reflektorů zatím stále uniká stejně jako třeba mně, a přesto toužíte nahlédnout za oponu tajemného hereckého světa, Kafe a cigárko je pro vás jako dělané.

Pozvánka do hereckého světa

Přiznávám, že od první chvíle, kdy jsem se ponořila do četby, jsem si knihu okamžitě zamilovala. Vždy mě zajímalo, co se děje po odehraném divadelním vystoupení v zákulisí, jak herci točí a staví se k milostným scénám ve filmu, jak to vypadá v maskérně, zda existuje nějaký herecký slang a spousta dalšího. Tolik otázek, nikde žádná odpověď a číst bulváry mne nikdy příliš nelákalo. Opravdu mile mě překvapilo, že se od Marie Doležalové o takových a mnoho dalších detailech dozvídáme. Za chvíli toho víte dost na to, abyste při termínu „palma“ či „palmový háj“ soucitně pokyvovali hlavou. Nikdy by mne nenapadlo, že je herecký slang tak neuvěřitelně bohatý. 

Kafe a cigárko

Marie Doležalová

89 s DPH

Skladem

Marii Doležalovou pak svým způsobem považuji za kouzelníka. Dokáže totiž s nadhledem vyprávět historky ze života svých hereckých kolegů tak, aby se v článku dotyční bezpečně poznali. Zároveň ale i ty největší trapasy podá takovým způsobem, že nikdo ze zmíněných se nemůže cítit dotčený, uražený, a když na to přijde, nakonec se při četbě mohou aktéři příběhu od srdce zasmát a cítit se eventuálně i polichoceni.

Nejvíc na paškál si ale autorka bere sama sebe, a tak se mimo jiné dozvíte, jak se Maruška promění, když potká slavnějšího kolegu, nebo co vše se může přihodit, když jste pozváni pro pár fotek do lifestylového magazínu. Historky ze života autorky jsem si oblíbila asi nejvíce. Každopádně, ať už se v knize začtete kdekoliv, zaručeně se budete vždy náramně bavit.

Příhody sršící vtipem i upřímností

Kafe a cigárko se původně zrodilo jako spontánní myšlenka. Herečka nejdříve zamýšlela vytvořit internetový blog o restauracích, v nichž měla možnost se stravovat. Naštěstí pro nás z toho rychle sešlo a Marušku napadlo podělit se s čtenáři o své zajímavé zkušenosti a postřehy z hereckého podsvětí. Něco takového tady ještě nebylo. Marie Doležalová navíc píše velice vtipně, což v kombinaci se zcela upřímným povídáním zajistilo, že se Kafe a cigárko okamžitě stalo fenoménem internetu a záhy autorce vyneslo i prestižní cenu Magnesia Litera.

Knižní podoba na sebe nenechala dlouho čekat a doplněna o humorné ilustrace Jana Hofmana dobyla mimo internetu rovněž česká knihkupectví. Knížka se mi opravdu moc líbila. Žádný tematicky podobný titul se mi pod ruku zatím nedostal. Velmi oceňuji autorčinu originalitu, inteligentní humor a již zmíněnou otevřenost. Knihu bych doporučila především těm čtenářům, kteří preferují vtipné příběhy a od četby očekávají zábavu.

Pokud se ještě ke všemu zajímáte o český film, případně divadlo, a chcete se s hereckým řemeslem seznámit z trochu jiného pohledu, Kafe a cigárko vám padne do noty o to víc. Na závěr bych ráda ještě zmínila, že koupí knihy spojíte příjemné s užitečným. Z každého prodaného výtisku totiž část putuje na nadaci Kuře, což osobně považuji za další veliké plus. Marie Doležalová si Magnesii Literu plně zaslouží a já se už nyní těším na další návštěvu na dostaveníčko s herci při kafíčku a cigárku.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy