Jak vzniká kniha

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Knihy Dobrovský Knihy Dobrovský

Jak vzniká kniha - titulní obrázek

My, co pracujeme v knižní branži, od svých blízkých a známých často slýcháme slova „Mám něco napsaného a chtěl bych to vydat. Jak to mám vlastně udělat?“ Není divu. Snad nikdo nechce být šuplíkovým psavcem napořád. Mít dobrou myšlenku, ba ani dobře napsaný text však mnohdy nestačí. Cesta k vydání knihy je dlouhá, strastiplná a mnohdy i bolestná. Pokud to však dotáhnete do zdárného konce a budete svou první knihu i s jejími voňavými deskami svírat v rukou, uznáte, že ta dřina stála za to. Pojďme se tedy podívat na to, jak může celý ten proces vypadat, pokud se rozhodnete knihu vydat pod nakladatelstvím.

1) KONTAKTOVÁNÍ VHODNÉHO NAKLADATELE

Dílo je dopsáno. Tedy zdánlivě. Nyní přichází čas nabízení svého rukopisu vhodným nakladatelům. Pokud se na tuzemském literárním trhu neorientujete, je dobré si udělat rešerši, ušetříte si tak četná odmítnutí. Kontaktujte ta nakladatelství, která vydávají stejný žánr, jako píšete vy, nakladatelství, která jsou otevřená českým autorům a nevěnují se pouze překladové literatuře a v neposlední řadě nakladatelství, která jsou vám blízká a tušíte, že spolupráce může být přínosná pro obě strany.

2) NADŠENÍ ZE ZÁJMU O RUKOPIS STŘÍDÁ ROZČAROVÁNÍ Z KOREKTUR A REDAKCE

Nakladatelství má o váš rukopis zájem? Posoudilo, že na české literární scéně mu jistě patří místo? A dokonce (a že to nebude ze dne na den) jste už podepsali smlouvu? Gratulujeme a přejeme hodně úspěchů v následující fázi. Hotový rukopis se dostává do rukou zkušeného redaktora, který provádí úpravy ve stylistice a podrobí text první jazykové korektuře. Může se stát, že po této části budete mít pocit, že čtete naprosto cizí text, ale dobrý redaktor bere ohledy nejen na potenciální čtenáře, ale i na autora. Spolupráce, komunikace a důsledné stanovení dalších kroků a jejich dodržování – to vše je klíčem k úspěchu. Pokud vytrváte, sklidíte sladké ovoce, které bude ještě chutnější, než jste si na začátku představovali!

3) TEĎ UŽ JE TO V RUKOU NAKLADATELSTVÍ!

Přípravy knihy se blíží do finále! Proběhly veškeré jazykové korektury, několikerá čtení a přichází na řadu lámání knihy. Nebojte se, zlom je konečný vzhled knihy, o který se starají grafici – provedou sazbu celého textu, a to tak, aby byla čtenářově očím příjemná. Následují další korektury a čtení, při kterých se doladí poslední nedokonalosti. Na závěr dostane kniha obálku, na jejímž designu se dosud pracovalo. Možná vás překvapí, že finální název vzniká až nyní – tak, aby seděl nejen k samotnému příběhu, ale i do provedení obálky. Hotová tisková data odevzdá nakladatel tiskárně, po vytištění knihy se rozveze do skladů distribucí a dále pak do jednotlivých knihkupectví. Zbývá jen krůček k opravdovému čtenáři! O to, aby vaše dílo znal celý svět, se postará marketingové a PR oddělení.

ZÁVĚREM

Vydat knihu není tak snadné, jak se na první pohled zdá, na druhou stranu nejde ani o žádnou utopii, takže pokud stále píšete „do šuplíku“, zkuste své štěstí a vykročte mu naproti! Možná jste to už zkusili v naší Velké povídkové soutěži, do které se zapojilo téměř tisíc nadějných autorů. Již brzy světlo světa spatří vítězná povídka a možná celé dílo nového českého autora!

Všem pisálkům a spisovatelům držíme na jejich tvůrčí cestě palce, a těšíme se na to, čím obohatí literární svět. Pokud jste začínajícím spisovatelem a domníváte se, že váš šuplík skrývá budoucí literární bestseller, nebojte se nám ozvat. Všechny důležité kontakty najdete na webu Našeho nakladatelství.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet