Co mě naučil tučňák - knižní recenze

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Markéta Michalová Markéta Michalová

Co mě naučil tučňák - knižní recenze - titulní obrázek

Láskyplný a dojemný příběh mladého muže, kterého potkalo v životě velké štěstí. Potkal ho tučňák.

Setkání různých světů
Mladý anglický učitel Tom Michell se vydává do Argentiny, kde získává místo na internátní škole. Země se zmítá po vládě prezidenta Peróna na pokraji vojenského puče a každodenní život není v zemi vůbec jednoduchý. Přesto se Tom vydává za dobrodružstvím, po kterém jeho nespoutané srdce touží. Netuší však, že brzy se setká s někým, kdo ho naučí v životě něčemu důležitému. Lásce, víře a zodpovědnosti.

 

 • Co mě naučil tučňák

  pevná vazba

  Jedinečný silný životní příběh o nevídaném vztahu mezi mladým učitelem a tučňákem. V roce 1975 se třiadvacetiletý angličtinár Tom Michell přestěhoval do Argentiny, aby tam učil na soukromé škole.…

  279 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 Okamžik, který si bude navždy pamatovat, se odehraje při jeho dovolené v Uruguayi. Při jedné vycházce na pláž je svědkem hrozné katastrofy. Moře vyplavilo na břeh tisíce mrtvých tučňáků, kteří zemřeli kvůli lidské bezohlednosti. Námořníci při čištění lodí vypouštěli ropu do moře a tučňáci uhynuli. Tom je otřesen, ale při bližším pohledu zjistí, že jeden jediný tučňák přežil. Nevypadá moc dobře, je pokrytý ropou a těžce dýchá.
 

Mladík se s ničím takovým nikdy nesetkal a bez většího přemýšlení se tučňáka ujme. Pokouší se ho vyčistit a po zjištění, že se nějakou dobu nebude moci vrátit do svého přirozeného prostředí, se ho rozhodne propašovat s sebou do Argentiny. Cesta je to poněkud komplikovaná, ale při dvojici stojí štěstí a dostávají se do bezpečí univerzity.

Zachránce nebo zachráněný?
Ve škole se nový přírůstek okamžitě stává oblíbencem a dostává jméno Juan Salvador, později jen Salvado. Tom měl v plánu Juana ubytovat v zoo, ale po zhlédnutí tragických podmínek se rozhoduje, že si jej nechá do té doby, než se bude tučňák moct vrátit na své přirozené území. Tučňák se mezitím zapojuje do běžného života a pomalu začne ovlivňovat místní dění.

Našim životům vládla rutina. Juan salvado byl pěkný puntičkář. Každé ráno provedl sérii příprav na nový den, k nimž patřila péče o dokonalý zevnějšek. Věnoval pozornost každičkému pírku, seřazoval je v přesném pořadí a kontroloval, zda jsou čistá a nepoškozená. Ani ten nejmarnivější mužík na světě, Hercule Poirot, nedbal o svůj zevnějšek víc než jen Juan Salvado.

 Co mě naučil tučňák je nádherná kniha nejen o vztahu člověka a zvířete, ale i o člověku samotném. Na pozadí příběhu se odehrávají státní nepokoje a peníze mají každý den naprosto jinou hodnotu. A i přesto na nás příběh působí pozitivně a nechává v nás hluboký emocionální prožitek.

Obyčejný příběh nebo i trocha poselství?
Nelze říct, že příběh dopadne dobře nebo špatně, dopadne totiž přesně tak, jak má. Autor si ze svého setkání s tučňákem uchoval krásné vzpomínky, nové životní hodnoty a jednu jedinou fotku. Je zvláštní, že se lidé svěřují raději zvířatům, probírají s nimi své problémy a mají pocit, jako by jim rozuměli. Možná právě díky jejich bezelstnosti a neschopnosti lhát, jsou tak oblíbenými společníky. Na otázku, jak se mohl tučňák stát nejlepším přítelem mladého muže, nám odpoví tato kniha naprosto jednoznačně.

Autor poukazuje i na některé lidské stránky, kdy kvůli pohodlí a penězům zapomínají lidé na to nejdůležitější. Toleranci a respekt k životu. Našemu i cizímu.

Hodnocení: 95 %

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet