Hana Zagorová*Petřkovice u Ostravy, 1946

Známá česká zpěvačka, herečka, moderátorka a držitelka mnoha prestižních ocenění v oblasti hudby Hana Zagorová, je také velmi dobrou textařkou. Její texty k písním Svatej kluk, Mrtvá láska, Honey, Líto, je mi líto a mnoho dalších, jsou známy už několika generacím.

Jako školou povinná vyhrála soutěž svou první sbírkou básniček a přes tvorbu textů k písním se jako autorka v roce 2006 dopracovala až k básnickému souboru Milostně.

Jsou to texty subtilní i naléhavé, harmonické i kontrastní, zkratky, miniatury momentálního prožitku i uceleného minipříběhu, kde prolíná řemeslo textaře, vize básníka a prožitek člověka.

Více informací

Hana Zagorová je také autorkou scénářů k třiceti devíti dílům televizního pořadu Když nemůžu spát, který i moderovala. V knize Hana Zagorová..dřív než to zapomenu (2004) o své scénáristické práci vypráví, ale také o ostatních oblastech svého života. Nebojí se otevřeně hovořit o své profesi, ale i soukromí a svých „cestách za štěstím“, jak sama říká. Vyprávění Hany Zagorové v knize podporuje svými vzpomínkami i řada jejích kolegů a přátel a známých osobností.

Knize Hana Zagorová…dřív než to zapomenu předcházela životopisná kniha s podobným názvem …než to zapomenu (1996), která je však podrobnou autobiografií, doplněnou autentickými fotografiemi.

V roce 2006 vyšly mé básně knižně, sbírka se jmenuje Milostně. Tím se kapitola mého básnění uzavřela. Od té doby jsem žádnou básničku nenapsala. A nechybí mi to. Nemyslím si ale, že je to trvalý stav, mám pocit, že ještě někdy nějaké básně napíšu. Přitom si ale ani nemyslím, že jsem básník. Kdo z nás básně nepsal. Znamenají pro mě velkou svobodu, protože mi dávají možnost psát úplně o všem. Když píšu písňové texty, musím se logicky podřizovat hudbě. Už jenom proto, že je píšu většinou na hudbu, která je hotová. Patřím ale k těm, kteří, jakmile něco vytvoří, chtějí, aby to bylo co nejdříve vydané. Mám ráda, když se věci plynule posunují, nepíšu tedy takříkajíc do šuplíku.

 

Hana Zagorová je provdána za operního pěvce Štefana Margitu. Své pěvecké aktivity v poslední době omezila a věnuje se spíše psaní scénářů a textů. Za zmínku jistě stojí, že v roce 1989 s ohledem na tehdejší politickou situaci projevila velkou odvahu. Podepsala petici Několik vět, a to i přesto, že věděla, že jí za to bude okamžitě zakázána umělecká činnost. A to se také stalo.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení