Yveta Shanfeldová*Praha, 1957

České básnířce, žijící v USA, Yvetě Shanfeldové ještě nebylo ani dvacet let, když emigrovala v roce 1976 do Kanady. Později zakotvila v USA, kde se začala věnovat překladatelství poezie z angličtiny do češtiny a naopak. Rodnému jazyku však zůstala více než věrná svou básnickou tvorbou.

V češtině publikovala již šest básnických sbírek, mezi něž patří například Noční krční hřídel (2006), Místo nedělí (2008), Nahmatávání dna či intimní zpověď ženy (2012), vyrovnávající se s partnerským vztahem, rodičovstvím a se stárnutím a smrtí Máme to ještě lehké, jak jednou bude jasné (2017).

Více informací

„Je hned zřejmé, že lyrika to bude skutečně intimní. Ale byl jsem až zaskočen, s jakou otevřeností a přímostí básnířka mluví o stárnutí, o smrti nejbližších, o rodičovství, o podrobnostech letitého partnerského vztahu, o potížích při psaní. Tak kruté postřehy! Těch detailů! Žádné vytáčky!“ (Petr Borkovec, český básník, překladatel a publicista)


Poslední dvě sbírky – deníkový Americký román (2020), neboli otevřená zpověď silné ženy, hledající své kořeny, a vzpomínková Skromná místa nespaní (2020) o touze po ztraceném domově, dosáhly velkého úspěchu, přičemž poslední jmenovaná byla v roce 2021 nominována na cenu Magnesie Litery.

Yveta Shanfeldová vystudovala anglistiku, literaturu a klavír. V současné době žije v New Jersey, kde pracuje jako učitelka klavíru a překladatelky, avšak pravidelně se vrací do Čech kde často publiku v časopisech Host, Listy, Texty, Aluze či Tvar.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení