Ellen Marie Wisemanová

Ellen Marie Wisemanová*Three Mile Bay, New York, USA

Ellen Marie Wiseman je americká autorka historických románů nejen pro ženy. Postihuje závažná témata psychologie, duševního zdraví a celosvětové nákazy. Hlavními hrdiny jejích příběhů jsou imigranti, sirotci i cirkusáci. Proslavila se titulem Tmavé stěny Willardu (2013), kde odkrývá tragickou minulost osiřelé dospívající dívky Izzy. Dívka pátrá po svých kořenech a zásadním podkladem pro tento průzkum může být deník zapomenutý v uzavřené psychiatrické léčebně…

Narodila se v Three Mile Bay, malé vesničce v New Yorku. Z matčiny strany má také německé kořeny, což se promítá i do její tvorby. Popisuje osudy běžných lidí, kteří bojují s nespravedlností, předsudky a životními ztrátami. Její postavy často nachází podobnosti se životem záhadně zmizelých či nešťastných lidí z minulosti, zpravidla formou nalezeného deníku.

Psaní si zamilovala už jako malá, když četla komiksy, hledala za každým rohem upíry a psala své první příběhy o černých koních. Psaní pro ni bylo zezačátku koníčkem a snem, skutečně publikovaným autorem se stala až po odchodu svých dětí na vysokou. Chtěla být především dobrou manželkou a matkou.

Válka dělá z některých pachatele, z jiných zločince a z úplně všech oběti. To, že je voják v bitvě, ještě neznamená, že věří ve válku.

 

Debutovala románem The Plum Tree, jenž volně vychází ze zážitků autorčiny matky, z jejího dětství v Německu za druhé světové války. Její následující román What She Left Behind byl označen dokonce knihou roku 2015 podle Huffington Post Best Books. Třetí román Coal River si získal pověst jedné z „knih, které nemůžete přestat číst“ v roce 2015 podle The Historical Novel Review. Čtvrtý román The Life She Was Given je vyzdvihován až do nebes Ženskou národní knižní asociací. Žádný z těchto titulů naneštěstí zatím česky neseženeme.

Cirkusové prostředí si bohatě užijeme v knize Pro tvoje dobro z roku 2017. Hrdinka tohoto příběhu nikdy nevychází z domu, jelikož by to mohlo mít nepříjemné následky. Je jiná a lidé by ji mohli odsuzovat, nebo se jí dokonce bát. Jakmile ovšem dívka ukrývaná v podkroví spatří světla cirkusu, rozhodne se i přes zákaz utéct a už se domů nikdy nevrátit. Pro fanoušky čerstvé filmové legendy Největší showman krásné podobné sousto. Možná zkrátka k cirkusu už neodmyslitelně patří jedinečné, zvláštní a nepochopené bytosti?

Zatím poslední autorčina práce Sběratelka sirotků (česky 2021) nám může zní lehce povědomě. Po konci války svět zastihne nepředstavitelná hrůza v podobě španělské chřipky. Lidé se chrání maskami, je nařízená karanténa a postupně se objevují příznaky nákazy. Ústřední postavou je dospívající německá imigrantka Pia, která žije sama se svým malým bráškou. Jejich otec odešel do armády a zatím se nevrátil. Dívka tedy shání věci běžné potřeby a zásoby jídla, aby s bratrem nějak přežili. Brzy ale zjistí, že za maskami proti nákaze lidé skrývají nejtemnější úmysly…

Nejšťastnější lidé jsou ti, kteří dělají nejvíce pro ostatní.

Ellen ráda vaří, plave, zahradničí, jachtaří a tráví čas se svou rodinou. Nyní žije s manželem a dvěma pejsky shih-tzu na břehu Ontarského jezera. Sama si ráda přečte cokoliv od kolegů Stephena Kinga či Franka McCourta.

Všechny její práce jsou hodnoceny velmi kladně a bezpochyby se čtou jedním dechem. Tituly byly přeloženy do více než 18 jazyků a úspěšně osloví všechny věkové kategorie od young adult po seniory. Snad se tedy můžeme těšit na další silné příběhy, které v nás budou dlouho rezonovat.

Seřadit:

Co hledáte?

 • Zajímá vás

  • + Ukázat více
  • Ukázat méně

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Jazyk

  Hodnocení

  Knihy autora

  Seřadit:

  Co hledáte?

 • Zajímá vás

  • + Ukázat více
  • Ukázat méně

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Jazyk

  Hodnocení