Serhii Plokhy*1957

Americký historik, původem z Ruska, Serhii Plokhy, se zaměřuje především na dějiny studené války, východní Evropy a Ukrajiny, kde v mládí studoval a posléze i pracoval. V současné době je uznávaným profesorem na americké univerzitě v Harvardu, kde zároveň řídí Ukrajinský výzkumný institut.

K jeho nejznámějším dílům patří bezesporu kniha Černobyl: Historie nukleární katastrofy (Chernobyl: History of a Tragedy), za níž získal prestižní cenu Baillie Gifforda v kategorii nejlepší anglicky psané literatury faktu. Jde o komplexní historii této tragédie a jejích následků patrně pro celý svět. Autor v ní mimo to upozorňuje také na souvislost důsledků katastrofy s rozpadem sovětského impéria a se současným bojem Ukrajinců o samostatnost.

Více informací

Knize Černobyl předcházely jeho další významné historické publikace, jako např. The gates of Europe: A History of Ukraine a The Last Empire: The Final Days of The Soviet Union.

Serhii Plokhy je rovněž držitelem ocenění Lionel Gelber Prize a Schechenko National Prize in Literature, Journalism and Opinion Journalism.

Zajímavostí je, že Serhii Plokhy v okamžiku výbuchu jaderné elektrárny v Černobylu, pobýval jen o pět set kilometrů dál a její následky tak pocítil sám na sobě. Od té doby se až dodnes potýká s problémy se štítnou žlázou.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení