Jan Koller*Praha, 1973

Jan Koller je bývalý český fotbalový útočník a reprezentant, a také tvůrce autobiografické zpovědi KOLLER – Byl to víc než sen (2021). Prozkoumejte v ní Kollerovy vzestupy i pády. Nahlédněte do soukromí i minulosti slavného hráče, který neměl vždy to nejzelenější hřiště. Zjistěte, odkud pochází a co ho zformovalo do dnešní kondice! Kdo neskáče a nepřečetl tento příběh, není Čech!

Unikátní fotbalové čtení zahrnuje výpovědi všech lidí, kteří měli na Kollera zásadní vliv. Otec, bratr, Vladimír Šmicer a další sportovní legendy. Dostanete rovněž pořádnou porci fotek z rodinných archivů a samozřejmě nesmí chybět kompletní statistiky „muže, který překonal sám sebe“.

Narodil se v Praze, ale po několika letech se s rodinou přestěhovali do malé vísky Smetanova Lhota v jižních Čechách. Odmalička se hodně věnoval sportu – hokeji, atletice, ale především fotbalu se starším bratrem Petrem. Ve Smetanově Lhotě hrával dříve Kollerův otec a šťastnou náhodou v době jejich přistěhování zakládali také žákovské družstvo. Koller začínal jako záložník, avšak v dorostu už díky své výšce zamířil do brány. Držel se už takové rodinné tradice, neboť otec i bratr byli také brankáři.

Po čase odešel do Strakonic a stále více ho to táhlo do útoku. Vyučil se jako údržbář motorové techniky a nastoupil v místním JZD, kde pečoval o traktory. Následovala vojna. A konečně po vojně nastoupil v Milevsku na pozici útočníka v krajském přeboru, byť zatím jen amatérsky.

Přestěhoval se k babičce do Prahy a vystřídal různé brigády. A tam se náhodou či osudovým řízením dostal na testy do Sparty, kde uspěl a vybojoval si svou první profesionální smlouvu. Se Spartou zažil dvě sezony, ve kterých získali titul a zahráli si také v Poháru UEFA. Nebylo to ovšem nejšťastnější období, se Sparťany si tak úplně nesedli.

Chtěl s fotbalem přestat úplně, avšak podařilo se mu získat klíčové angažmá v belgickém Lokerenu. Tento přestup mu přinesl novou naději i sílu a začal na sobě neskutečně pracovat. V Belgii se stal velkou hvězdou a potkal zde také svoji budoucí ženu Hedviku.

Získal ligový Superpohár, zahrál si v osmifinále Ligy mistrů a byl oceněn Zlatou kopačkou Belgie za rok 2000. V českém dresu se poprvé objevil v roce 1999 a záhy získal titul Český fotbalista roku. Vznikla po něm dokonce hráčská strategie a nikdo mu neřekl jinak než „Dino“. Stal se prvním Čechem, který získal titul ve třech evropských ligách. Přestoupil do klubu Borussia Dortmund, kde Potkal Tomáše Rosického a oba se stali hlavními oporami.

V roce 2006 přestoupil do klubu první francouzské ligy AS Monaco, což bylo lepší pro jeho zdravotní potíže i rodinné zázemí. S manželkou již měli dcerku Hedviku. O dva roky později přišla dcerka Kateřina. V té době odehrál půl sezony v německém Norimberku a následně přešel do ruského klubu Křídla Sovětů Samara. Kvůli finančním problémům klubu však nakonec zakotvil opět s rodinou ve Francii.

Naplněnou fotbalovou kariéru ukončil po sérii zranění v roce 2011 ve věku 38 let. Začal se pro změnu věnovat plážové kopané a byl součástí reprezentace. Intenzivně studoval francouzštinu, aby se mohl stát trenérem. Od roku 2014 trénuje v klubu Cannes.

Seřadit:

Co hledáte?

 • Zajímá vás

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Jazyk

  Hodnocení

  Knihy autora

  Seřadit:

  Co hledáte?

 • Zajímá vás

  Stav

  Dostupnost

  Vazba

  Formát audioknihy

  Míra poškození

 • Nakladatelé

 • Jazyk

  Hodnocení