Petr Hora*Bratislava, Československo, 1938

Petr Hořejš je český publicista, scénárista a spisovatel známý především svou historickou knižní sérií Toulky českou minulostí (1979-2016), která zatím čítá úctyhodných čtrnáct dílů. Kvůli jisté politické nepohodlnosti za totality užíval při psaní novinových sloupků pseudonymy jako Petr Hora, Péťa Vařič nebo Péťa Rodič, zároveň pracoval jako měřič vodních zdrojů.

Více informací

Narodil se v Bratislavě. Vystudoval katedru novinářství na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvoval v roce 1961 s vrstevníky Přemkem Podlahou či Jiřím Hanákem. Do roku 1970 se živil jako redaktor a pracovník v nakladatelství. V sedmdesátých a osmdesátých letech spolupracoval s Prázdninovou školou Lipnice a dodnes s ní udržuje kontakt. Mezi lety 1990-1991 řídil nakladatelství Albatros, do roku 1994 byl redaktorem Mladého světa. Od poloviny devadesátých let pracuje tzv. na volné noze. Patří mezi spoluzakladatele nadace Pangea podporující projekty v oblasti pedagogiky, výchovy aj., kde působil např. s Markem Ebenem.

Z jeho rozsáhlých historických toulek trochu vybočují metodická příručka k organizaci mládeže Prázdniny se šlehačkou (1984) a hravá kuchařka Péťa Vařič aneb Snadné etudy pro hrnec s pokličkou a obě ruce levé (1979), která dokazuje autorův skvělý smysl pro humor. Podílel se na encyklopedii Na dně vzdušného moře (1962), cestopisných Toulkách zámeckými parky Čech a Moravy (1997) nebo autobiografii Jiřiny Bohdalové. Zcela v historickém duchu naopak pokračuje vyprávěním o Jiříkovi z Poděbrad k 550. výročí vlády tohoto krále (2014).

V rámci projektu Paměť národa si můžete poslechnout krátké povídání na téma druhé světové války právě s Petrem Hořejšem, případně si objednat jeho šestidílný cyklus poutavých přednášek v Klubu Pátečníků.

Ze tří partnerských vztahů se mu narodilo celkem šest dětí – čtyři dcery a dva synové.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení