Elizabeth Stroutová*Portland, USA, 1956

Americká spisovatelka a držitelka Pulitzerovy ceny z roku 2008, Elizabeth Stroutová, začínala, jako většina autorů, povídkami. Ta první jí vyšla v roce 1982 a bylo jich víc, které publikovala v mnoha různých časopisech, včetně The New Yorker či The Oprah Magazine.

Elizabeth Stroutová vystudovala práva, ale od osmdesátých let se věnuje téměř výhradně literatuře. Ve svých příbězích většinou řeší otázku složitých, mnohdy pokřivených lidských charakterů a vzájemných vztahů, zasazených do, jistým způsobem izolovaného prostředí amerického venkova.

První román - Amy a Isabelle - vyšel Elizabeth Stroutové v roce 1998. Pracovala na něm více než šest let! Odměnou jí pak bylo, že se okamžitě stal národním bestsellerem a byl dokonce zfilmován. Později, v roce 2000 byl nominován na anglickou Orange Prize a PEN/Faulkner Award for Fiction. Elizabeth Stroutová za něj obdržela také cenu Arta Seidenbauma za nejlepší beletristické dílo od Los Angeles Times a Heartland Prize od Chicago Tribune.

Více informací

Kniha, za kterou získala Elizabeth Stroutová ocenění ze všech nejprestižnějších – Pulitzerovu cenu za literaturu 2009 – byla v pořadí její třetí a jmenuje se Olive Kitteridgeová. Ve formě třinácti povídek vypráví příběh penzionované učitelky na malém městě v Maine. Tento slavný román přijela autorka v roce 2009 osobně představit i do Prahy.

Když jsem byla dítě, trávila jsem mnoho času u postarších příbuzných. Jejich vidění světa bylo tehdy velmi negativní a kritické. Taková je i Olive. Abych napsala věrohodnou scénu, musím ji sama prožít. Jinak ji pak přes knihu neprožijete ani vy.

Zamyšlení nad uměním stárnout a smířením se s tím, co máme, vyprávěné prostřednictvím příběhu Olive Kitteridgové, se v roce 2019 dočkalo i svého pokračování. Na povídkový román Olive Kitteridgeová je zpět se v roce 2021 mohou čtenáři těšit i v českém překladu.

Mainské rodinné drama Burgessovi chlapci (2013), či temný román o vztahu rodiče a dítěte Jmenuji se Lucy Bartonová (2016), stejně jako sbírka povídek z Illinois Všechno je možné (2017) jsou, tak jako všechny romány Elizabeth Stroutové, příběhy o obyčejných lidech, kteří netouží po ničem jiném než po štěstí, lásce a bezpečí. Cesty k jejich naplnění však mohou mít mnoho různých podob.

Elizabeth Stroutová je vdaná za bývalého generálního prokurátora státu Maine Jamese Tierneye. Žijí spolu střídavě v Brunswicku a New Yorku.

Sdílet 0

Doporučujeme Od nejnovějších Od nejprodávanějších Podle ceny

Vše Novinky Bestsellery

Řazení
Filtrovat

Knihy autora

Typ knihy

Stav

Hodnocení