Série Příběh služebnice

Příběh služebnice

Úspěšná série ceněné kanadské spisovatelky Margaret Atwoodové, Příběh služebnice, má dva díly – Příběh služebnice (1985) a Svědectví (2019). Romány jsou zařazovány mezi dystopickésci-fi, autorka sama je však označuje za spekulativní. Fiktivní skutečnosti, které se v nich odehrávají podle ní, opíráme-li se o dějiny, bezpochyby mohou nastat.

První díl –Příběh služebnice - vykresluje pochmurnou vizi blízké budoucnosti na půdě dnešních Spojených států amerických, které přestaly existovat a byly nahrazeny totalitním režimem. V nedaleké budoucnosti se vlády nad Spojenými státy chopí klerofašistický režim. Z každého, kdo se proti němu prohřeší, se stává otrok. A z plodných žen ještě něco mnohem horšího - služebnice, jejichž úkolem je rodit děti, s nimiž se nikdy nesetkají. Kniha získala ocenění Arthur C. Clarke Award za nejlepší román.  

Druhý díl –Svědectví – je pokračováním Příběhu služebnice po patnácti letech. Rozvíjí se ve zdrcujících výpovědích tří ženských hrdinek, které mají s tímto režimem co do činění, byť každá v jiné roli. Toto čím dál aktuálnější dílo dosáhlo svou kvalitou dokonce na prestižní Bookerovu cenu.

Příběh služebnice se v roce 2016 stal také předlohou k americkému antiutopickému seriálu, který jako první seriál vysílaný na streamovací platformě získal osm cen Emmy. Vyhrál také cenu Zlatý glóbus za nejlepší dramatický televizní seriál.