Série Pán prstenů

Pán prstenů

Pán prstenů – strhující trilogie o hrdinné cestě malého hobita Froda Pytlíka za záchranu dávné Středozemě a jejích rozmanitých obyvatel před věčnou tmou a zlým čarodějem Sarumanem je příběh, kde hlavní roli hraje kouzelný prsten. Prsten, který je lépe nemít, a přitom po něm všichni touží.

Hlavní motiv - boj dobra a zla – je jako v pohádce – a právě tou měl Pán prstenů původně být. J. R. R. Tolkien jej začal psát jako vyprávění svým dětem, avšak jak psal a psal, příběh se začal měnit ve stále temnější a vážnější… A tak vznikly tři úžasné díly románu plného napínavých dobrodružství, které milují děti i dospělí na celém světě už mnoho let. Překvapením pro mnohé možná bude, že J. R. R. Tolkien vymyslel nejprve jazyky. A to především ty elfské, při kterých čerpal z finštiny, která mu, jako filologovi, velmi imponovala. Teprve pak přišly těmito jazyky inspirované příběhy.

Jednotlivé díly trilogie – nejslavnější a nejprodávanější Společenstvo prstenu (The Fellowship of the Rings, 1954), jeho pokračování Dvě věže (The Two Towers, 1954) a závěrečný Návrat krále (The Return of the King, 1955) se staly světovým čtenářským fenoménem. Snad i proto byly rovněž režisérem Peterem Jacksonem úspěšně zfilmovány a Pán prstenů tak dosáhl slávy ještě větší.

S perfektním českým překladem Stanislavy Pošustové-Menšíkové se čtenáři mohli setkat už v 80tých letech minulého století - do roku 1990 ovšem jen jako se samizdatem. Od té doby byl u nás Pán prstenů – už oficiálně – vydán ještě mnohokrát, až dodnes, kdy se milovníci J. R. R. Tolkiena mohou kochat jeho knihami v překrásných přebalech a s úžasnými ilustracemi nezaměnitelného výtvarníka Alana Lee. Pán prstenů byl také zaslouženě zařazen do české povinné četby, což je pro budoucí, současné i bývalé školáky zpráva jistě potěšující.