Série Klimatické kvarteto

Klimatické kvarteto

Série citlivě pojatých dystopických příběhů Klimatické kvarteto přináší zajímavý pohled norské spisovatelky Maji Lunde na křehké vztahy mezi lidmi a jejich nepopiratelnou vazbu na přírodu. Maja Lunde je známá svými knihami pro děti – série Klimatické kvarteto je jejím prvním dílem určeným pro dospělé.

Zatímco Historie včel, kde jak název napovídá, hrají hlavní roli včely, zahrnuje tři časové linie od minulosti až po budoucnost a tři navzájem propojené příběhy, odehrávající v různých částech světa – v Anglii, USA a Číně - příběh Modrá (v Norsku nominován na cenu The Norwegian Bookseller´s Prize) pojednává „pouze“ o vodě.. Velkým překvapením pak bude lokalita příběhu třetího – Kůň Převalského. Odehrává se totiž z převážné části v Mongolsku – domovské zemi ohroženého druhu koně Převalského. Čtenář se však podívá i do Petrohradu, Německa a Norska, pokaždé však v jiné době.

Je rozhodně na co se těšit, protože všechny příběhy, ať už se odehrávají kdekoliv, jsou strhující, intimní a jejich tématem je, pravděpodobně už navždy aktuální, téma ekologie. Autorka na příkladech včel, vody a koní, apeluje na lidstvo jako nedílnou součást přírody, aby si uvědomilo, jak drtivý dopad může mít absence kterékoliv její složky.