Série Everless

Everless

Série Everless je debut americké spisovatelky Sary Hollandové. Představuje neuvěřitelný svět obchodu s časem, kdy je každá minuta zdaněna a hlavně velmi ceněna. Představte si, že je možné zvláštním magickým způsobem přetavit váš soukromý čas pomocí krve na mince. To je velmi pozoruhodná myšlenka, stejně jako fakt, že vládnoucí moc může poručit zkrátka všemu, i samotnému času. Nikdo by neměl žít věčně, obzvláště na úkor druhých. Ale přesně tak to chodí v království Sempera, alespoň prozatím.

Hlavní hrdinkou je Jules Emberová, dívka, která zarytě nenávidí aristokratický rod Gerlingů, své někdejší zaměstnavatele v panství Everless. Před lety došlo k jisté tragédii, kvůli níž museli s otcem panství opustit, a právě o jejího otce jde. Je ve velmi vážném stavu, nezbývá mu moc drahocenného času a tak se jeho dcera vydává vstříc nepříteli, aby otce zachránila. Při návratu do známých míst ji čeká nejedno vážné odhalení, ale zejména těžké rozhodování. Neboť každá volba předznamená osud nejen jí, nýbrž rovnou celému společenství.

Ve druhém a také závěrečném díle se děj zvrtne nepředstavitelným způsobem. Jules dochází k fatálnímu zjištění, že jakožto Alchymista prožila celkem 11 životů, ale bohužel z nich nemůže čerpat vzpomínky ani zkušenosti pro současnost. Na rozdíl od všehoschopné čarodějnice, která ji pronásleduje. Jako by to samo o sobě nestačilo, hrdinka je neprávem obviněna z královské vraždy, stává se živoucí odměnou a znovu prchá z panství Everless, vstříc záhadám své vlastní minulosti.

Dvoudílná dobrodružná série je započata titulem Panství krve a kovu a následně ji uzavírá Panství zášti a lásky (v orig. Evermore). Samotné české názvy už mohou poměrně dobře napovědět, jak jsou díly laděny, přičemž oba provází mírně pochmurná atmosféra. V této dilogii žánru fantasy najdeme bohatou akci a také jemně naznačenou romantiku, postupně se odhaluje milostný trojúhelník v poklidném vývoji, až dojde ke zvratu a odhalení šokující zápletky, kterou jistě nikdo nečekal. Autorka se nezalekla ani syrovosti a krvavých detailů. Napětí, láska, moc a hledání, boj s časem i o čas, to jsou klíčová slova této série.

Hrdinka představuje vzor pro všechny mladé dívky a ženy, i přestože je chudá, je odvážná, pro svou rodinu dokáže leccos obětovat a čelí svým traumatům, jen aby zachránila své milované. A také tak trochu i sebe sama. Sympatická Jules vám rychle přiroste k srdci a budete jí držet palce na každém kroku! Podaří se jí nakonec očistit svou pověst a plně pochopit otázku minulosti? Pojďte to zjistit!