Série Čtyřlístek

Čtyřlístek

Roku 1969 se v redakci nakladatelství Orbis objevil mladý výtvarník Jaroslav Němeček se svým prvním příběhem o profesoru Myšpulínovi. Původně s žádným pokračováním nepočítal, ale velký zájem čtenářů - náklad 30 000 kusů byl okamžitě rozebrán - si další díly vynutil. A tak započala dlouhá historie čtyř přátel - Fifinky, Bobíka, Myšpulína a Pindi, ale také jejich úhlavního nepřítele Kazimíra alias Zádrhele.

Následující příběhy Čtyřlístku vycházely šestkrát až devětkrát ročně. Později se jich pod pseudonymem ujala spisovatelka Ljuba Štíplová, a další autoři, přičemž náklady některých čísel dosáhly až 220 000 kusů! Čtyřlístek se stal dokonce podpultovým zbožím.

Komiks má čtyři hlavní hrdiny, žijící ve společném domku ve fiktivní obci Třeskoprsky, která se nachází u rybníka Blaťáku pod hradem Bezzubem. Předlohou pro Třeskoprsky byly severočeské Doksy, v jejichž blízkosti má autor komiksu Jaroslav Němeček chalupu. Rybník Blaťák pak symbolizuje Máchovo jezero, hrad Bezzub zase blízký Bezděz.

Dnes je Čtyřlístek nejdéle vycházejícím a mezi dětmi stále nejoblíbenějším českým komiksem a v souborných publikacích vychází stále dál. Můžete si vybrat podle období let jeho původních vydání nebo samostatně podle epizod v jejichž tvorbě se v současnosti střídá kolektiv několika autorů.

Ve všech příbězích jejich hrdinové zažívají spoustu napětí a zábavy, kde hlavní roli hraje opravdové kamarádství. Přidáte se k nim?