10 důvodů, proč čtu

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 4 Sdílet

Hana Wielgusová Hana Wielgusová

10 důvodů, proč čtu - titulní obrázek

Jistě jste si už tuhle otázku někdy položili. A nejste sami. Na toto téma, ať formou nenápadného poučování, chytrých až filozofických článků, či lehkých fejetonů, toho bylo napsáno spousta. Ono vlastně není divu, vždyť všude kolem nás (v televizi, na internetu) je informací tolik, že snad knížky ani nepotřebujeme... Ale je tomu opravdu tak? Tady je hned několik důvodů, proč čtu já - a hlavně - co mi to přináší.

#1 Zábava

Nikdy se nenudím. Kdykoliv a kdekoliv se mohu pobavit. Stačí vytáhnout knížku a zábava začíná.

#2 Vzdělání

Ať čtu cokoliv, získávám informace a pořád si rozšiřuji obzory. Informace mohou být sice někdy obsahově negativně zabarvené, ale v každém případě pro můj všeobecný přehled přínosné. 

#3 Odpočinek

Čtení mi přináší možnost odreagování se od běžných i velkých starostí života, na které díky tomu alespoň na chvíli zapomenu a ještě si skvěle odpočinu.

#4 Sny

Příběhy, které v knihách prožívám, mi mnohdy plní vlastní sny.

#5 Cestování

Díky čtení mohu pomyslně cestovat na všelijaká neuvěřitelná místa, na která bych se ve skutečnosti nikdy nedostala.

#6 Psychoterapie

Se všemi hrdiny mohu porovnat své charakterové rysy nebo dokonce životní styl. V některých svých názorech a chování se třeba utvrdím, v jiných se naopak poučím. Navíc situace, které se odehrávají v knize, mi mohou pomoci se v reálném životě lépe rozhodnout. 

#7 Témata

Čím více knih přečtu, tím více se mi rozšiřují obzory. Mám pak spoustu témat, o kterých mohu hovořit nebo na ně při nejmenším sofistikovaněji zareagovat.

#8 Čas

Ve vlaku či v autobusu, v letadle, ve frontě nebo taky v čekárně může čas utíkat skutečně pomalu, ale ne, pokud mám s sebou knížku. A když nemůžu v noci spát? Čtení mě (obvykle) krásně uspí.

#9 Nezávislost

Dokážu být sama. Nevadí mi to. Nejlepšího přítele – knihu – mám stále u sebe. Nikoho nikdy nemusím svou přítomností obtěžovat. A věřte-nevěřte, čtení je sexy!

#10 Slovní zásoba

Pozoruji na sobě, že mi čtení rozšiřuje slovní zásobu, zlepšuje vyjadřovací schopnosti a také se dokážu na cokoliv lépe soustředit.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 4 Sdílet