Sobotní rozjímání: Já, legenda

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Michael Šoták Michael Šoták

Sobotní rozjímání: Já, legenda - titulní obrázek

Současná situace uvrhla mnoho z nás do částečné či úplné izolace od okolního světa. A co dělat doma? Sledování filmů je skvělý způsob, jak zahnat případnou nudu a konečně si ze svého pomyslného seznamu odškrtnout pár kousků, které jste si chtěli už dlouhou dobu (znovu) pustit. Náš kolega Michal se nedávno podíval na svůj oblíbený film Já, legenda a rozhodl se s vámi podělit o své dojmy.

Co si myslím o tomto hollywoodském akčním filmu? Dodržel všechny zásady správného trháku? Anebo jsem se po hereckém výkonu Willa Smithe rozhodl radši fandit zombiím?

 

 

Kritici se shodnou na tom, že pokud si chcete pustit osvědčený velkorozpočtový akčňák, je velká šance, že při svém výběru sáhnete právě po trháku Já, legenda - zvláště pak v tomto období. Blesková jízda napříč postapokalyptickým Manhattanem, kde všichni lidé kromě Willa Smithe zemřeli na následky viru, anebo byli proměněni v zombie zabijáky nabízí opravdu nefalšovanou hollywoodskou podívanou, i když má samozřejmě i nějaké mínusy. 


Přijde mi, že digitální, zuřivé zombie ztrácejí na dramatičnosti s každou další vteřinou filmu, ovšem na většinu diváků zapůsobily ohromující digitální výtvory v prázdném a zničeném Manhattanu, který se stal džunglí s opravdovými zvířaty všude kolem.

Smith při putování prázdnými ulicemi New Yorku předvedl překvapivě dojemný výkon. Místy přehnané speciální efekty a scénář, který jaksi vypustil románovou pointu, tomuto filmu ubírají na kráse, ale celková apokalyptická atmosféra je rozhodně děsivá.

Velkou podobnost spatřuji v dalším příběhu o postapokalyptických zombiích s názvem 28 dní poté. V tomto snímku je hlavní hrdina mnohem lépe vybaven na katastrofální okolnosti, ve kterých se nachází. Ale na druhou stranu, hlavní hrdina Legendy zase není nějaký úplně náhodný „týpek“. Je to Robert Neville (Smith), vyznamenaný plukovník, výjimečný vědec, specialista na opevnění a bzučící pasti, magnet na ženy, sběratel umění, milovník psů, lovec, sběrač, důstojník, gentleman, a cokoli vás ještě napadne. Není tedy divu, že ve zdevastovaném městě dokáže přežít.


Bylo by skvělé, kdyby vedoucí studia takovou měrou nezasahovali do detailů sci-fi příběhu z roku 1954 od Roberta Mathesona, na jehož motivy je film natočen. Neville v původním románu pěstoval česnek a proti svým nepřátelům používal zrcadla, kříže a naostřené kolíky, protože to byli tradiční upíři, nikoli nadpřirozeně silné zombie. Nejsem si úplně jistý, jestli bylo chytré z něj učinit vědce, vyzbrojit ho a změnit povahu oněch stvoření. Matheson vyvinul jakýsi podprahový realismus, který byl dvojnásobně tak účinný.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet