Historie včel je mimořádný a dojemný příběh o snaze lidstva podmanit si slabší druhy

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Sabina Bubníková Sabina Bubníková

Historie včel je mimořádný a dojemný příběh o snaze lidstva podmanit si slabší druhy - titulní obrázek

Lidé, přestaňte se snažit ovládnout planetu. Země, nedej se.

Historie včel rozhodně není příručkou o včelařství. Je o naší krásné planetě, mezilidských vztazích a uvědomění, že nic není nastálo. V knihovně ji musí mít každý milovník neobvyklých příběhů s poselstvím a filozofickým přesahem...

 

 • Historie včel

  pevná vazba

  William je zklamaný biolog a obchodník s osivem, žijící v Anglii roku 1852. Právě se chystá postavit zcela nový typ úlu, který jemu i jeho dětem zajistí čest a slávu. George je včelař, žijící v USA…

  399 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

 

Ač se vám následující tvrzení může zdát přehnané, včely lze považovat za jeden z neobnovitelných a také nepostradatelných přírodních zdrojů. Ostatně, pokud pochybujete, začtěte se do Historie včel, světově úspěšné knihy od norské spisovatelky jménem Maja Lunde. Záviděníhodné pozornosti se jí dostalo na Londýnském knižním veletrhu v roce 2015. Historie včel obsazovala první místo mezi německými bestsellery po celých 14 týdnů!

Upozornění na globální hrozbu a varování před environmentální katastrofou ještě nikdy nebylo čtivější a dojemnější.

Tři příběhy, tři rodiny, jedno poselství.

William žije v roce 1851 v Anglii. Jeho zálibou, prací a životním posláním je věnovat se studiu superorganismů. Jeho život se však zhroutí poté, co je mu vytknuto, že svůj profesní život obětoval rodině. Slova od profesora, kterému věnoval v laboratoři každou volnou chvíli, ho zabolí.

 

A co je nejhorší, mám přehlédnout veškerý ten čas, který jsem vám věnoval a snažil se vás něco naučit, a dnes vidím jen nulu bez vědomostí a s mizivou šancí stát se skutečným vědcem?

 

Když se vzpamatuje, rozhodne se začít s výzkumem, jehož výsledkem by byly perfektní včelí úly, které by mu měly zajistit úspěch a jeho rodině blahobyt.

S Georgem se ocitáme v roce 2007. Celý svůj život zasvětil chovu včel a nyní by si přál, aby se rodinné farmy ujal jeho syn Tom.

Byl to dobrý plán, reálný a střízlivý, a hlavní roli v něm hrál Tom, než se tedy ukázalo, jakou budoucnost si maluje on sám. V mojí představě právě on vše převezme a založí tady rodinu, bude mít ženu a možná několik dětí.

 

Tom má však jiné plány. Momentálně je zapálen do svého studia a snaží se nastartovat spisovatelskou kariéru. Jeho otec začíná být zoufalý. A celá situace se ještě zhorší, když v Jižní Americe začnou mizet včely.

Vždy se to odehrávalo víceméně stejně. Po kontrole včelstev se zjistilo, že ačkoli byly úly v naprostém pořádku a medníky i plodiště nevykazovaly žádné abnormality, včely byly během několika hodin pryč. Odletěly a už se nevrátily. A toto chování nebylo včelám podobné.

Čína. Situace je zcela jiná. Práci včelstva vykonávají lidé. Na vlastní kůži to den co den pociťuje Tao. Patří mezi ženy, které ručně opylují květy na stromech.

Tato práce se nevyhýbá nikomu, ani malým dětem. Povinná školní docházka, kde je naučí pouhé základy, trvá jen chvíli, a pak je již čeká tvrdá dřina. Nejsou včely, nejsou plody, všichni živočichové trpí nedostatkem potravy.

 

Nebylo jim více než osm let, a jak se k nám blížili, poznávala jsem některé tváře. Pár obličejů patřilo dětem z Wei-Wenovy školy. Měly na sobě stejný typ pracovního oblečení, jako jsme měly my.

Srdce mi bušilo jako o závod. Z toho, že Wei-wen má ještě tři roky, než mu bude osm, než ho uvidím kráčet ve stejném oblečení.

 

Tato kniha výborně znázorňuje, že snaha podmanit si druhého může mít opačný, někdy až destruktivní efekt. Každá z postav tohoto příběhu v nadřazeném postavení, ať už se jedná o rodiče či učitele, lpí na tom, aby zařídila pro svého svěřence co nejlepší budoucnost. Má jasnou vizi, jak by měl život toho druhého vypadat. K čemu je předurčen. A to často  nekoresponduje s představou onoho „slabšího jedince“.

Jak můžeme někomu malovat budoucnost, když nemáme zvládnutou tu vlastní? Proč si podmaňujeme ostatní druhy, když nejsme schopni kontrolovat ani sami sebe?

Tato kniha obsahuje množství dojemných, za srdce beroucích momentů, které ve vás zanechají hluboký dojem. Historie včel není čtením, které budete hltat a během pár hodin budete mít příběh zvládnutý. Dílo Majy Lunde ve vás bude zrát během celého čtení a pocit z něj ve vás přetrvá dny a týdny. Občas budete muset přerušit čtení a zamyslet se. Uvědomíte si, že včely nejsou pouze dělnicemi, prostřednictvím nichž získáváme zlaté bohatství zvané med, ale jsou, stejně jako nespočet dalších živočišných druhů, nepostradatelným společníkem naší existence.

Možná, že včely jsou v této knize motivem, ale téma a podstata díla je nejspíš někde jinde. Autorčino sdělení budeme muset odkrýt jedině přečtením....

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet