Fenomén instapoezie

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 27 Sdílet

Eva Machová Eva Machová

Fenomén instapoezie - titulní obrázek

Instagramová poezie oslovila statisíce lidí, a tak se tohoto novodobého literárního útvaru můžeme dočkat i v knižním vydání. Představme si ty nejvýraznější a nejoblíbenější autory!

Žijeme ve světě, kterému vládnou technologie. Pořád někam spěcháme a čím méně času nám cokoliv zabere, tím lépe, abychom se mohli pustit do něčeho dalšího. Když už tedy nemáme třeba dostatek času na to, abychom si sedli a začetli se do stránek knih, můžeme si naše zaneprázdněné životy zpestřit například instagramovou poezií. Většinou se jedná o krátké minimalistické básničky. A které autory máme rádi? To se hned dozvíte!

Atticus
@atticuspoetry

 

Je to muž? Je to žena? Jak se ve skutečnosti jmenuje? To nikdo neví. Možná právě i to tajemství, kterým je Atticus opředen, dodává jeho tvorbě na kouzlu. Píše krátké básně a epigramy v angličtině, a jejich prostřednictvím vyjadřuje, jak vnímá náš svět. Básničky většinou pojednávají o životě, lásce či sebedůvěře, a jsou někdy doplněny i o ilustrace nebo poutavé fotografie. Vydal i knihu básní, která nese název Love Her Wild (u nás ji můžete koupit i v českém překladu Láskou ji nespoutáš) a na září chystá k vydání i svou druhou knihu, která se bude jmenovat The Dark Between Stars. A jakmile si něco z jeho tvorby přečtete, bude vám úplně jedno, jestli je to muž, žena, jak se jmenuje, odkud je, či jaké je rasy. Atticus se vám totiž dostane pod kůži a do vašeho srdce. A to máme všichni společné.

R. H. Sin
@r.h.sin

 

R. H. Sin, pravým jménem Reuben Holmes, se na Instagramu projevuje už kolem 6 let a podle The New York Times se řadí i mezi nejlépe prodávané autory. „Sin“ v pseudonymu, pod kterým vystupuje, odkazuje na mezopotamského boha Měsíce, protože Holmes píše většinu svých článků právě v noci. Ve své tvorbě se zaměřuje zejména na ženskost a feminismu. Autor by se dokonce dal označit za představitele čtvrté vlny feminismu, tedy feminismu, který se rozmohl po roce 2012 zejména na sociálních sítích. Během své spisovatelské kariéry vydal i několik knih, jako například Rest in the Mourning či Whiskey, Words, and Shovel.

Rupi Kaur
@rupikaur_

 

Rupi Kaur je indická básnířka, spisovatelka a ilustrátorka. Proslavila se díky básním, ve kterých píše o lásce, bolesti, zlomeném srdci, zkrátka o všem dobrém i zlém, co nám život přináší. Hned po vydání svého knižního debutu Milk and Honey se podle New York Times stala jednou z nejlépe prodávaných autorů. Nedlouho po první knize se její příznivci dočkali i druhé publikace, The Sun and Her Flowers. Na Instagramu jsou básničky Rupi Kaur velmi oblíbené. Vzhledově jsou její příspěvky jednoduché a elegantní, často doplněné jejími ilustracemi. Když se do nich ale začtete, zjistíte, že jsou plné emocí a rozhodně vás nenechají chladnými.

Tyler Knott Gregson
@tylerknott

Tyler Knott Gregson je básník, autor a profesionální fotograf z Heleny v Montaně, ve Spojených státech amerických. Mimo Instagram je aktivní i na platformách jako jsou Tumblr či Twitter. Píše a sdílí Daily Haiku on Love čili Denní haiku o lásce a také každý den zveřejňuje básničky ze své Typewriter Series (Série z psacího stroje). Píše zejména o lásce, o citech, o bolesti, zkrátka o emocích, které na vlastní kůži zažíváme snad každý den. A pokud by Instagram plný samého psaní nebyl to pravé ořechové, pak vás potěší, že díky své profesi sdílí Tyler i fotografie.

Petr Soukup
@petrsoukup.cz

 

Tak a teď je načase, abychom vám představili i muže, který instapoezii proslavil i na české scéně. Petr Soukup je hudební a reklamní textař, a básník. Vydal 4 básnické sbírky: 2/3 chlapa, Skecy, Milovat šohaiku, Vyšší plevel. Mimo jiné se věnuje i psaní hudebních textů, například pro Moniku Bagárovou či kapely Memphis a Calm Season. A ačkoliv předchozí zmíněné básničky milujeme, Petrovy texty jsou přece jen o kapku výjimečnější. Proč? Právě proto, že píše česky. Čeština je krásně tvárný jazyk a snad od každého slova si můžeme odvodit několik dalších tvarů. Pokud vás tedy rovněž fascinují hrátky s českým jazykem a chcete se pobavit, pak je pro vás Instagram Petra Soukupa tím pravým.

Každý ze zmíněných autorů je svým způsobem unikátní. Píší o citech, o radostech i strastech života. Všichni do jednoho se vám dostanou pod kůži a jejich cílovou stanicí je vaše srdce. Zkrátka, jakmile je jednou začnete číst, už nebudete chtít přestat. Našli jste své favority? My rozhodně!

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 27 Sdílet

Související knihy