0.0 z 5 hvězdiček
E-knihaE-kniha
- Ihned ke stažení
-
Kniha je ve formátech mobi PDF ePUB
199 Kč s DPH
Jsme transparentní
Ostříhat vlasy, zapomenout na svobodu, opustit holky i sny. A možná přijít o život. Devatenáctiletý Luba nastupuje k výkonu základní vojenské služby do dalekého Bakova nad Jizerou, stejně jako jeho vrstevníci, jen nerad a z donucení. Dlouhé vlasy si stihne ostříhat ještě před nástupem do přijímače a o fesťácích a neoficiální muzice raději… Přejít na celý popis
K tomuto produktu zákazníci kupují
-
Dva roky v zeleném
-
Bestseller Elektronická dárková poukázka 500 Kč
5.0 z 5 hvězdiček
Voucher -
Opona
-
Zahrada
-
10 ZA 500,- Tři drobné chybičky
-
Opilé banány
-
Příběh slunečnice
-
V nejlepším věku
-
Vojna bez řemenu
-
Život na houpačce
-
Bestseller Gazely
-
Vojna
-
Bestseller Vánoce na Manhattanu
-
Bestseller Sudetský dům II.
-
Bestseller Sudetský dům III.
-
Hrobníkův syn
-
Severka
-
Druhá šance
-
Chceš-li rozesmát pánaboha
-
Hájovna - Příběh o ztrátě svobody a mateřské lásce
-
Zápisník alkoholičky
-
Z kopce do kopce
-
Bukůvky
-
Vrány
Ostříhat vlasy, zapomenout na svobodu, opustit holky i sny. A možná přijít o život.
Devatenáctiletý Luba nastupuje k výkonu základní vojenské služby do dalekého Bakova nad Jizerou, stejně jako jeho vrstevníci, jen nerad a z donucení. Dlouhé vlasy si stihne ostříhat ještě před nástupem do přijímače a o fesťácích a neoficiální muzice raději pomlčí. Jen to milované pivko mu bude na vojně scházet! To vše je ovšem pouze předehra. Píše se rok 1983 a všudypřítomná, nikým nekorigovaná šikana je nutným zlem. Nejednou při ní jde doslova o život.
Jak dlouho on i ostatní „bažanti“ vydrží, pokud mohou spát sotva dvě hodiny denně a musejí snášet úmorný hlad a nekonečnou ponižující dřinu a rituály? Je možné obejít vychytralé mazáky a získat na svou stranu velitele Janka? A co teprve když na vás někdo míří samopalem s ostrými? Nade vším visí otazník: z koho se pobytem v bakovské posádce stane muž a z koho naopak troska?
–––
Vzpomínky Lubomíra Větříška na základní vojenskou službu na počátku osmdesátých let jsou mimořádným dokumentem z doby, kdy každý mladý muž musel počítat s jedinou jistotou — dva roky jeho života už navždy skončí v hajzlu. Knížka je povinnou četbou především pro pamětníky této doby, pro ty, kteří možná ještě mají doma založenou vojenskou knížku. Výjimečné ohlédnutí do časů, ve kterých se pod záminkou služby vlasti vyráběli „z chlapců chlapi“.
Do dveří vstupuje major ostrý jako břitva.
„Soudruzi, vztyk — sednout. Vítám vás na dnešní slavnostní vojenské schůzi. Konečně se může uskutečnit, protože se ráčili dostavit poslední opozdilci, tedy až na jednoho.“
Podívá se naštvaně do papírů před sebou. „Nějaký Vrána ještě nedorazil. Cíleně vás oslovuji soudruzi, nikoli vojáci, těmi budete až po složení slavnostní vojenské přísahy. A nyní povstanou tito soudruzi: Adamec Petr, Novák Jiří, Větříšek Lubomír, Zárychta Josef. Máte velké štěstí, pánové, že není válka. Za pozdní příchod k jednotce bych vás nechal okamžitě zastřelit. Nyní, v době míru, který tu máme díky vojskům Varšavské smlouvy, k vám budu velkorysý.“
— ukázka z knihy
Hodnocení a recenze čtenářů Nápověda
5.0 z 5 3 hodnocení čtenářů
3× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Přidejte své hodnocení produktu
-
Jaroslav Svoboda registrovaný uživatel 5 z 5 hvězdiček Zakoupil produkt
Výborně napsaná kniha o vojně. Kniha je napsána s jistým humorným nadhledem. Co se týče vojenské pakárny, tak se musí brát v potaz,že u spousty útvarů (hlavně u bojových) to chodilo jinak a pakárna tam byla o dost větší což autor během vyprávění naznačuje. Já osobně jsem byl nejdříve u bojového letectva kde to byla neskutečná pakárna a otrava, protože všudypřítomný nepřítel číhal i pod polštářem. Poté jsem byl přeřazen k dopravnímu letectvu, kde byl neskutečný veget a pohoda. Jinak zastávám názor, že vojna byla zbytečná leč pro spoustu jedinců zajímavá a bylo možno se díky ní dostat na nepřístupná místa.
Přečíst více -
Václav Ptáček registrovaný uživatel 5 z 5 hvězdiček
Knihy čtu výjimečně a velmi dlouho, ale rád si je kupuji. Až bude čas. Ukázku z této knížky jsem přečetl až do konce ukázky. A nezbylo, než si ji okamžitě koupit. Přečteno za odpoledne a večer v ten samý den. Můj rekord. Parádně napsáno, autor si ty dva roky ZVS také prožil, leč měl bych i drsnější historky. Kdo na vojně byl, ten si s touhle knížkou hodně zavzpomíná.
Přečíst více
Vývoj ceny Nápověda
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.
Články, které stojí za pozornost
-
10 nejprodávanějších e-knih roku 2025 u Knihy Dobrovský
-
Čeká nás 9. díl Stranger Things? Proč si fanoušci myslí, že finále není skutečné
-
Heated Rivalry: Když se z knižní romance stane seriálový hit
-
10 nejprodávanějších knih roku 2025 v síti knihkupectví Knihy Dobrovský
-
Proč je Neklidný hrob zatím nejlepší knihou Kateřiny Šardické? | RECENZE
-
Zamilovaný vinopalník - švédská bomba, která vás nabije dobrou náladou | RECENZE
-
Drby z Olympu - skvělý nadčasový komiks, který si nejde nezamilovat! | RECENZE
-
Vánoce na Skotské vysočině: Příběh, který vás dokonale naladí na sváteční atmosféru | RECENZE
-
AOMU: česká aromaterapie, která zpříjemní čtení i každý den
-
Máme pro vás novinku: Pojištění proti poškození a ztrátě pro nákupy bez starostí
-
Dohoda růží – vílí intriky, elegance a srdce rozsekané na tisíc kousků | RECENZE
-
Svědectví o životě v KLDR 2 - Hovory z rudého pekla | RECENZE