Alena Mornštajnová oslovila tisíce čtenářů svými knihami o ženách. Jejich děj se odehrává v českém prostředí a Alena se zde potýká s nelehkými otázkami a situacemi. Debutovala knihou Hotýlek, následně vydala Slepou mapu, ale nejvíce se zapsala do povědomí čtenářů svým románem Hana.
Mé romány jsou především o lidech. A podle mého názoru jsou lidé ve své podstatě stále stejní. Ve všech dobách se potýkají se životem a snaží se ho žít tak, jak nejlépe umí. Radují se, prožívají žal, milují, nenávidí, odpouštějí…
Hana zde není pouze jméno židovské dívky, která se vrací z koncentračního tábora, ale také charakteristický pocit, který přeživší po druhé světové válce provází. Holokaust však není hlavní myšlenka díla, nejdůležitějším tématem je zde nenaplněný život, ale také s ním spojená naděje. Přáním autorky je, aby si čtenář uvědomil, jaká historie byla, dokázal se z ní poučit, ale také to, aby její díla nezanechala ve čtenáři pouze pocit smutku, ale spíše naději - víru v lepší budoucnost.
Alena Mornštajnová vystudovala filologii, věnuje se překladatelství, ale v současné době je pro ni na prvním místě psaní vlastních děl.