Zánik domu Usherů a další hororové povídky E. A. Poea

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Kateřina Kopištová

Zánik domu Usherů a další hororové povídky E. A. Poea - titulní obrázek

Příběhy Edgara Allana Poea mne lákaly odjakživa, jelikož jsem velkým fanouškem hororových příběhů. Od tohoto autora jsem jako první četla Havrana, tudíž jsem byla zvědavá i na autorovy povídky.

Navíc jsme jeho příběhy probírali i v seminářích, tudíž jsem neodolala a rozhodla se vyzkoušet Dům Usherů. Nové grafické zpracování této knihy se mi velmi zalíbilo. Je jednoduché, černá k příběhům skvěle ladí. Velkou výhodou je i to, že kniha vypadá stejně skvěle i bez přebalu. Takovéto elegantní obálky mám nejraději – nemusí být zbytečně přeplácané, stačí jednoduchý vzor a jsou moje.

Dům, v němž mrtví nespí

Zánik domu Usherů a jiné…

Edgar Allan Poe

279 s DPH

Nedostupné

Celá kniha se skládá ze skoro 40 příběhů, ať už kratších či delších. Ústřední povídkou, podle které získala kniha svůj název, je Zánik domu Usherů. Mysteriózní a depresivní příběh o pomalém rozkladu a pochmurném osudu starobylého rodu Usherů.

Vypravěč je svým starým přítelem z dětství, Usherem, pozván na návštěvu do jeho sídla, nalézajícího se v močálech. Je postupně vtažen do tísnivého světa jednoho starobylého rodu. Starého přítele stíhá duševní choroba, jeho sestra Madeline na tom není o mnoho lépe. Jaké temné tajemství na našeho přítele čeká v domě, kde mrtví nespí?

Napětí až do morku kostí

Kniha nabízí i další příběhy. Například Rukopis nalezený v lahvi, Berenice, Ztracený dopis, Sfingu a mnohé další. Ve svých povídkách autor využívá mistrovské umění vyprávění a navozuje tísnivou, prakticky hororovou atmosféru. Využívá netradičních prostředků a témat jako je pohřbení za živa, různé psychické nemoci a další „fascinující“ věci, z kterých vás bude mrazit v zádech.

Zánik domu Usherů a další povídky jsou čtivo, které bych budoucím maturantům rozhodně doporučila do povinné četby, pokud Poeovu tvorbu v seznamu máte. Stejně tak i fanouškům hororových příběhů. I když jsou autorovy příběhy občas trochu hůře srozumitelné (tedy alespoň já osobně jsem se musela občas některými prokousávat), výsledek stojí rozhodně za to.

Hororové ladění

Abych pravdu řekla, tak mne tento autor naprosto uhranul a nemůžu se dočkat, až si přečtu nějakou další tvorbu tohoto amerického zakladatele hororu. Psychické poruchy mne fascinovaly prakticky odjakživa, a tak jsem byla při čtení této sbírky spokojena.

Rozhodně nedoporučuji číst v případě, že máte velmi dobrou představivost – hlavně ne v noci. Mohlo by se vám snadno stát, že se na vás přenese atmosféra povídek. Pokud hledáte nějakou klasiku, u které byste se chtěli trochu bát, pak je dílo Edgara Allana Poea to pravé ořechové. Celá ta atmosféra knihy byla vážně úžasná.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy