5.0 z 5 hvězdiček
měkká vazbaKniha ( pevná vazba )
- Produkt je vyprodaný.
Těšínská jablíčka. A ještě kyselá… Mohlo by se zdát, že spojovat něco takového s válkami, byť polozapomenutými, se ani trochu nehodí. Vždyť jaképak plané sliby či naděje nebo marné utěšování, jak si každý pod těmi jablíčky představí. A přece asi nejlépe vystihují obsah knížky. Na území Těšínského knížectví si po první světové válce dělaly… Přejít na celý popis
Josie čelí záhadné smrti mladé plavecké šampionky Nysy Somersové a strašlivému požáru, který málem zabil dvě vnučky hasiče ve výslužbě.
Více informací
K tomuto produktu zákazníci kupují
-
Krvavý podzim 1938
-
Československo mezi Stalinem a Hitlerem
-
Příběhy železné opony
-
NOVINKA Na prahu socialismu
-
Retro republika
-
1918 - Rozpad Rakouska-Uherska a vznik Československa
-
Pivo, zbraně i tvarůžky
-
Sudety 1938
-
Zdravotní systém první Československé republiky
-
Čechoslováci v Gulagu III.
-
Kronika druhé republiky
-
Plukovník Švec
-
Velký sen dvou malých národů
-
BESTSELLER Můj rok 1965
-
Přepište dějiny potřetí
-
Osudové okamžiky Československa
-
Můj rok 1968
-
Skalní Pantheon a přírodní park na panství Malá Skála v Čechách
-
Pilotem u letky vlečných terčů
-
Převrat - Pravda, fámy a lži o 17. listopadu
-
Politický proces s Miladou Horákovou a spol.
-
Gottland
-
Žil jsem zbytečně
-
Život za první republiky
Těšínská jablíčka. A ještě kyselá… Mohlo by se zdát, že spojovat něco takového s válkami, byť polozapomenutými, se ani trochu nehodí. Vždyť jaképak plané sliby či naděje nebo marné utěšování, jak si každý pod těmi jablíčky představí. A přece asi nejlépe vystihují obsah knížky. Na území Těšínského knížectví si po první světové válce dělaly nárok Československo a Polsko a našly pro to dostatek historických, ekonomických i etnických argumentů. V lednu 1919 spor vyvrcholil sedmidenní válkou, v níž nejprve československé legie obsadily většinu Těšínska, aby později z rozhodnutí politiků ustoupily na hranici probíhající po řece Olši, jíž se v Polsku říká Olza. Části Těšínska, která připadla Československu, se proto v Polsku začalo říkat Zaolží a její návrat se stal jednou z konstant polské zahraniční politiky a především československo-polských vztahů. Na konci září 1938 přinutila polská vláda mnichovskou dohodou právě zdeptané a oloupené Československo, aby jí pod hrozbou vojenského útoku Zaolží vydalo. S koncem druhé světové války se spor o Těšínsko rozhořel znovu a také tentokrát to byli českoslovenští vojáci, kteří obsadili v červnu 1945 část Ratibořska. Opět se museli stáhnout a v dalších měsících tu proti sobě na obou stranách hranice stála mohutná vojska čekající jen na rozkaz k útoku. Kdyby nebylo sovětských jednotek, které je od sebe oddělily… Nakonec na zásah Stalina musely obě země uzavřít v roce 1947 spojeneckou smlouvu, ale hraniční otázky definitivně vyřešily až o jedenáct let později. Těšínsko s jeho pestrým národnostním složením prožilo mezi léty 1918 a 1947 opravdu hodně těžké chvíle, pronásledování tu poznali na vlastní kůži Češi, Poláci, Němci, Šlonzáci i Židé, kteří mnohokrát uvěřili planým slibům probouzejícím plané naděje. A když to zjistili, už jim nepomohlo žádné utěšování, dostali jen další plané sliby a naděje. Ta těšínská jablíčka byla často opravdu hodně kyselá…
- Nakladatel
- Epocha
- Rozměr
- 145 x 205 x 25
- jazyk
- čeština
- Počet stran
- 312
- Vydání
- 1
- isbn
- 978-80-7425-097-2
- Vazba
- pevná vazba
- datum vydání
- 5.09.2011
- ean
- 9788074250972
Hodnocení a recenze čtenářů Nápověda
4.0 z 5 2 hodnocení čtenářů
0× 5 hvězdiček 2× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Přidejte své hodnocení knihy
Hodnocení našich knihkupců: 0.0 z 5
-
Rostislav registrovaný uživatel 4 z 5 hvězdiček Zakoupil produkt
Zajímavé čtení a získání náhledu na historii obyvatel Těšínska.
Přečíst více
Vývoj ceny Nápověda
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.