Příběh nešťastné lásky Dámy s kaméliemi

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Stanislava Adámková

Příběh nešťastné lásky Dámy s kaméliemi - titulní obrázek

Oslavy, divadla, přátelé, celý ten rušný život, díky kterému žijete rychleji – to vše najdete v klasickém díle Alexandra Dumase.

Kurtizána a mladíček

Markéta Gautierová je krásná a slavná kurtizána, která pařížskou smetánku okouzlovala dívčím vzhledem, elegancí a inteligencí. Na všech premiérách se neobešla bez tří věcí – kukátka, bonboniéry a kytice bílých kamélií, střídaných na několik dní v měsíci červenými. Díky nim jí nikdo neřekl jinak než „Dáma s kaméliemi“

Mladík Armand Duval si po dokončení právnických studií užíval lehkovážný pařížský život a využíval renty k zahálčivému životu. Láska však na sebe nenechala dlouho čekat a Armandův osud se propletl s tím Markétiným.

„Byl jsem pln shovívavosti k jejímu způsobu života, pln podivu nad její krásou. Důkaz nezištnosti, který podala tím, že nepřijala mladého, elegantního a bohatého muže, který byl hotov se pro ni finančně zničit, omlouval v mých očích všecky její minulé poklesky.“ (úryvek z knihy)

Opravdová láska

Armand věděl, že musí brát Markétu takovou, jaká je. Měl se spokojit s tím, že se mu dostalo výsadního práva být na měsíc nebo dva jejím milencem, ale nic víc. Byl si vědom toho, že by jí jeho láska jenom ublížila. Přátelé mu promlouvali do duše, aby slavnou nevěstku navštěvoval pouze jako dobrý přítel, příležitostný milenec, ale dál aby už nezacházel.

Markéta se kvůli Armandovi dokázala vzdát peněz, které jí poskytoval starý vévoda. Byla ochotna za dosavadním hýřivým životem udělat tlustou čáru. Zamilovaní milenci prožívají lásku v pronajaté vile na venkově a plánují společnou budoucnost. Jejich láska však nebyla vystavěna na pevných základech a čekal ji pád.

Jejich vztah byl totiž trnem v oku Armandova otce, který Markétu tajně donutil, aby se jeho syna vzdala a zachránila čest jejich rodiny. Markéta se obětovala a bez vysvětlení se vrátila k původnímu rušnému životu. V lásce uražený Armand provádí činy, kterých bude později hořce litovat. Bohužel až příliš pozdě pochopí velikost Markétiny oběti, nezištné lásky a bídy. Vše se dozví z jejích intimních dopisů a deníku, které byly plné velkého smutku za krátkými šťastnými chvilkami, které s ním prožila.

Reálná předloha

Román Alexandra Dumase ml. nám pootevře dvířka do života zbloudilých pařížských dívek, od nichž se očekává, že budou pěkné, moderní, veselé, stále se usmívající, šťastné. Ale na druhou stranu také to, že jsou na posledním místě v žebříčku mužských hodnot.

Jedná se o milostný román s autobiografickými prvky. Vypravěčem příběhu je samotný autor. Námětem pro sepsání románu mu byl skutečný příběh a jeho vlastní vzpomínky na kurtizánu Marii Duplessis, kterou miloval. V knize je skvěle vykreslena psychologie jednotlivých postav, nechybí živé dialogy a ani vrcholný popis umírající Markéty v závěrečných kapitolách.

S dojetím si budete předčítat každičké její slovo, které neodvratně směřovalo k jejímu konci. Román Dáma s kaméliemi není u českých čtenářů tak známý, a proto neváhejte a přečtěte si jej. Rozhodně stojí za to.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy