Dánská dívka je svědectvím silného manželského pouta

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela Jelínková

Dánská dívka je svědectvím silného manželského pouta - titulní obrázek

Nejlepší způsob, jak mě přesvědčit, že si nutně musím přečíst nějakou knížku, je natočit podle ní film. Dánská dívka v hlavní roli s Eddiem Redmaynem u nás měla premiéru před dvěma týdny. Jak si Dánská dívka vede v knižní podobě?

Dánská dívka je zvláštní kniha, kromě jiného i proto, že má tři hlavní postavy ve dvou tělech. Nenápadného, tichého malíře Einara, jeho odhodlanou, věrnou manželku Gretu, a Lili Elbeovou, krásnou a plachou dívku, která se skrývá v Einarově nitru.

Duše ve špatném těle

Původně jsem čekala, že se kniha bude mnohem více zabývat Einarovými pocity. Přece jenom, uvědomit si, že celou dobu žijete v těle, které se neshoduje s vaší genderovou identitou, asi není jen tak. Ve skutečnosti se ale Dánská dívka trochu nečekaně zabývá spíš vztahy mezi lidmi než Einarovou krizí identity. 

Překvapená jsem byla i tím, jak liberální názory většina postav Dánské dívky zastávala. Einar se nikdy příliš nezabýval tím, co okolí řekne tomu, že chodí ven jako žena, všichni jeho přátelé byli nadmíru chápající a Einarova žena se ani nepozastavila nad tím, že její manžel občas zmizí a místo něj se objeví dívka. To všechno je rozhodně obdivuhodné, ale podle mého názoru to trochu ubírá na uvěřitelnosti.

Na druhou stranu ale musím říct, že Ebershoff umí charaktery postav vykreslit výborně, takže i přes tuto mou stížnost působí hrdinové knihy lidsky. Zvlášť Greta mě nadchla svou kombinací obětavosti, kterou Einarovi a Lili projevovala, a sebestřednosti, se kterou si je oba přivlastňovala. 

„Einar začal: „Někdy cítím potřebu najít Lili.“ Časem svou touhu začal připodobňovat k hladu. Nebyl to však hlad, jaký je obvyklý hodinu před obědem. Podobal se spíš pocitu prázdnoty, jaký člověk zakouší po delším nedobrovolném půstu. Když přemýšlí, kde vezme další talíř jídla, pokud vůbec nějaký sežene. Einarovi se z toho dělalo mdlo. „Když na ni někdy pomyslím, ani nedýchám,“ řekl.“ (úryvek z knihy)

Příběh o síle vztahu

Děj Dánské dívky se odehrává v průběhu několika let v první polovině dvacátého století, ale často se retrospektivně vrací do minulosti hlavních postav. Postupně se tak rozvíjí například příběh Gretina dospívání a jejího prvního manželství, nebo Einarova dětství, což je sice zajímavé, ale kdyby autor věnoval větší prostor přítomnosti a zaměřil se třeba na vztah Lili a jejího posléze snoubence Hanse, udělal by lépe.

Ebershoffův styl psaní je příjemný a čtivý. Nevyznačuje se žádnými nezvyklými prostředky, takže vás sice ničím neohromí, ale ani zbytečně nerozptýlí. Co byste o Dánské dívce měli vědět především, je to, že víc než cokoliv jiného je příběhem o síle vztahu mezi dvěma lidmi, kteří prochází velkou změnou. 

Cesta Einara, Lili a Grety je fascinující, i když ne vždy úplně realistická. Sice je inspirována skutečnými událostmi, ale pořád je to beletrie. Pokud hledáte autentickou výpověď o změně pohlaví, doporučila bych se porozhlédnout jinde. Pokud se ale rádi ponoříte do příběhu plného vřelých citů a netradičních životních osudů, bude se vám Dánská dívka líbit. 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy