0.0 z 5 hvězdiček
pevná vazbaKniha ( pevná vazba )
- Produkt je vyprodaný.
Sborník, který je prvním tematickým supplementem časopisu Folia Historica Bohemica, sleduje ve 13 studiích různé aspekty institucionalizace smrti v raném novověku. Je výsledkem kolokvia uspořádaného k této problematice oddělením raného novověku Historického ústavu AV ČR v březnu 2006. Jednotlivá pojednání buď vycházejí z přednesených referátů… Přejít na celý popis
Přidali jsme další kupu knih a prodloužili akci do 30. dubna 2025! Pomozte nám pročistit knižní sklad, abychom udělali místo letošním novinkám.
Více informací
K tomuto produktu zákazníci kupují
-
Církevní dějiny Novověk
-
Přehled křesťanských církví a jejich aktivit v ČR
-
Kam kráčí církev?
-
Žena ať v církvi promluví
-
Malá encyklopedie evangelických církví
-
Řeckokatolická církev v českých zemích
-
YouCat - Katechismus katolické církve pro mladé
-
Sedm posledních slov
-
Zvažuji žalovat římskokatolickou církev
-
Evangelíci v rané toleranční době v Čechách a na Moravě
-
Odpadlíci, noví křesťané a obyvatelé zpapeženělí
-
Exodus I
-
Infiltrace
-
Jak sníst slona
-
Spojenci i rivalové
-
Západ a jeho víra
-
Rýn se vlévá do Tibery
-
Jezuitský návod na modlitbu
-
Ester Skrytý Bůh a statečná židovská dívka
-
Evangelium "neznámého" boha
-
Liturgická revoluce
-
Bůh mně ústa má otevříti může
-
Modlitby za umírající a zemřelé
-
Schůzky s Ježíšem
Sborník, který je prvním tematickým supplementem časopisu Folia Historica Bohemica, sleduje ve 13 studiích různé aspekty institucionalizace smrti v raném novověku. Je výsledkem kolokvia uspořádaného k této problematice oddělením raného novověku Historického ústavu AV ČR v březnu 2006. Jednotlivá pojednání buď vycházejí z přednesených referátů nebo diskusních příspěvků, případně byla dodána z řad zájemců o danou tematiku později.V prvním příspěvku se Pavel Král zabýval knihami o dobrém umírání v předbělohorských Čechách. Dalibor Janiš vedle testamentů olomouckých biskupů v 16. a na začátku 17. století zhodnotil i jejich fundátorskou praxi a majetkovou politiku vůbec. Článek Oty Halamy se zaměřil na fenomén revenantů v protestantské předbělohorské literatuře. Pavel B. Kůrka upřel pozornost k městskému prostředí přelomu 16. a 17. století, konkrétně k pohřbům realizovaným městskými zádušími. Tomáš Sterneck poukázal ve svém příspěvku na širší souvislosti pohřbů v konfesijně rozděleném prostředí města Brna kolem roku 1600. Radmila Pavlíčková se věnovala pohřebním kázáním nad biskupy ve středoevropské oblasti v době konfesionalizace. V následující studii se Marie Ryantová v návaznosti na testamenty světských duchovních v pražské arcidiecézi dotkla i jejich pohřbů a vyřizování pozůstalostní agendy. Jiří Mikulec upřel pozornost k problematice katolických bratrstev i literátských kůrů především v pobělohorském období a sledoval je jakožto instituce regulující laickou zbožnost. Navázal na něj Zdeněk Orlita, který se zabýval specifickou problematikou pohřebních průvodů v prostředí pobělohorských mariánských kongregací. Jan Zdichynec a Hedvika Kuchařová přiblížili ve společné studii raně novověké pohřební rituály cisterciáků a premonstrátů. Premonstrátskými zvyklostmi souvisejícími s umíráním, smrtí i pohřby se zabývala také Jana Oppeltová, jež je charakterizovala na základě řádových narativních pramenů z Čech a Moravy. Kateřina Valentová a Karel Černý sledovali ve společné studii smrt a pohřeb ve světle jezuitských konsvetudinářů. V posledním příspěvku pojednal Zdeněk R. Nešpor o mezikonfesních sporech spojených s nekatolickými pohřby těsně po vydání tolerančního patentu.
- Nakladatel
- Historický ústav AV ČR
- Rozměr
- 15 x 21 cm
- isbn
- 978-80-7286-106-4
- Počet stran
- 301
- datum vydání
- 22.03.2008
- ean
- 9788072861064
- Vazba
- pevná vazba
- jazyk
- čeština
Hodnocení a recenze čtenářů Nápověda
0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů
0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Přidejte své hodnocení knihy
Vývoj ceny Nápověda
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.