Probuzení Simona Spiera. Trable dospívajících a výborně zpracovaný coming out

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jan Hader Jan Hader

Probuzení Simona Spiera. Trable dospívajících a výborně zpracovaný coming out - titulní obrázek

Kniha Probuzení Simona Spiera se krátce po svém originálním vydání stala mezi dospívajícími velmi oblíbenou a jak se můžete dočíst i na české verzi obálky, je považována za jeden z největších objevů ve světě young adult. Sklidila mnoho knižních cen a v žánru LGBT literatury se zařadila do čel různých příček popularity.

Jen virtuální přítel zná tajemství

Simon Spier chodí do třeťáku na střední v jednom americkém městečku, miluje sušenky Oreo a ze všech sil se snaží předstírat, že není gay. Nikdo z jeho okolí to neví, ani jeho nejlepší kamarádi – Nick, do kterého se za žádnou cenu nesmí zamilovat, Lea, jež je už do Nicka dávno zabouchnutá, a krásná a oblíbená černoška Abby, která se zase líbí skoro každému klukovi ze školy, včetně Nicka.

Jediný, s kým mu nedělá problém o své orientaci mluvit, je Blue, Simonův virtuální kamarád, s nímž si píše maily. Neví o něm téměř nic, ani na vyměňování e-mailů nepoužívá své pravé jméno, ví jen to, že chodí do stejné školy jako Simon.

Každý den se snaží mezi všemi kluky poznat právě svého Bluea, ale ten si svou identitu stále ponechává pro sebe. Bojí se, že by tak jejich pěkný vztah mohl rázem skončit. Simon má však pocit, že začíná k Blueovi něco cítit. Chce se s ním setkat tváří v tvář, jen netuší jak. Příliš dlouho už to ale nevydrží.

Simon si ani nedokáže představit, že by o Bluea přišel, že by ho něčím od sebe odlákal. Když se však jednou zapomene ve školní knihovně odhlásit ze svého účtu, pomocí něhož si s Bluem píše, jejich konverzaci si přečte jeden z jeho spolužáků Martin. Je více než pravděpodobné, že jejich zprávy roznese všude po škole, a tak pokazí všechno hezké, co mezi Simonem a Bluem je a co jednou může taky být...

 

 • Probuzení Simona Spiera

  kniha

  Na začátku všeho byly nevinné zprávy Tumblru… Poté co se Simon zapomněl odhlásit ze školního počítače, najde jeho korespondenci spolužák Martin a začne ho vydírat. Simon je totiž gay a před…

  249 Kč

  Nedostupné

  Četl(a) jsem

Překladatelský oříšek

Určitě jste si všimli, jaké u nás vydání českého překladu knihy Probuzení Simona Spiera vyvolalo pozdvižení. Na jednu stranu všichni čtenáři, kteří si chtěli tento úspěšný počin přečíst, a přitom jejich angličtina zatím není na příliš vysoké úrovni, byli z tohoto zveřejnění nadšení, tak jako já, na tu druhou panovalo jakési rozčarování z přeložení jména Simon na našeho Šimona.

Yoli to odůvodňovalo tím, že se ke konci knihy objevuje jistá narážka na jméno hlavního hrdiny, a že by ji Češi se jménem Simon nepochopili. Mnoho knihomolek "vyhrožovalo", že si český překlad prostě nekoupí. Mně to bylo vcelku jedno, hlavně že si knížku budu moct v klidu přečíst. Nakladatelství nakonec tedy přihlédlo k přání svých fanoušků a zanechalo původní znění jména Simon.

Nelehké dospívání

Probuzení Simona Spiera je velmi milý a půvabný příběh plný životních pravd i nelehkého dospívání. I když se mi velmi dobře četl a zakousnutý jsem byl do něj vlastně hned, tolik jako jiné čtenáře mě úplně neuchvátil. Simon je skvělá a sympatická postava, ale možná mi v jeho vyprávění něco chybělo. Nějaký prvek, který by mě přinutil říct, že si zaslouží takovou spoustu pozornosti.

Musím ale podotknout, že jsem neměl vůbec pocit, že by se mluva teenagerských postav nějak hodně lišila od skutečného života. Tohle se autorce Becky Albertalli a rovněž i české překladatelce vážně povedlo. Normální kapitoly vyprávěné ze Simonova pohledu byly prokládány ukázkami mailů, které si hlavní hrdina s Bluem vyměňovali.

To napětí, které bylo po celou četbu udržované okolo toho, kdo vlastně Blue je, bylo dobře vystavěné a konečné odhalení nebylo z mé strany nijak očekávané. Celkově byla kniha Probuzení Simona Spiera příjemným čtením pro dospívající a téma coming outu v ní bylo výborně zpracované.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet