Osudy Kleopatry, nejslavnější ženy starověkých dějin

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Stanislava Adámková

Osudy Kleopatry, nejslavnější ženy starověkých dějin - titulní obrázek

Na historii mě vždy imponovaly osudy velikánů, kteří svými činy doslova vytvářeli a přepisovali dějiny. K takovým bezesporu patří i Kleopatra VII., poslední egyptská královna, které u nohou leželi i takoví velcí Římané jako G. I. Caesar, M. Antonius a nakonec i Octavianus.

Nejslavnější žena starého Egypta

Na historii mě vždy imponovaly osudy velikánů, kteří svými činy doslova vytvářeli a přepisovali dějiny. K takovým bezesporu patří i Kleopatra VII., poslední egyptská královna, které u nohou leželi i takoví velcí Římané jako G. I. Caesar, M. Antonius a nakonec i Octavianus.

Kleopatra

Henry Rider Haggard

199 s DPH

Skladem

Kleopatra, inteligentní a ambiciózní žena, patří mezi nejslavnější postavy v dějinách starého Egypta. Trůn zdědila v době, kdy se hranice římské říše rozšířily až k Egyptu. Vypravěčem a zároveň jednou z hlavních postav příběhu je kněz Harmachis, v jehož hrobě byly dlouho po jeho smrti nalezeny tři svitky papyru vyprávějící jeho příběh.

Od malička bylo Harmachisovi vštěpováno, že je potomkem faraonů a má tedy dědičné právo na trůn. V jeho rukou ležela celá budoucnost Egypta. On byl ten vyvolený, který měl svrhnout nenáviděnou dynastii makedonských Ptolemaiovců. Když konečně nastala ta velká chvíle, kdy přijal kněžské roucho, vydal se do Alexandrie vykonat to, k čemu se zaslíbil…

„Dvacet tisíc statných a oddaných mužů přísahalo, že bude čekat na tvoje slovo a povstane na tvé znamení jako jeden muž, aby pobilo Řeky, a svou krví a svými těly vystaví ti trůn, spočívající pevněji na půdě Khemi, nežli staré pyramidy, trůn, o nějž se odrazí i římské legie. A to znamení má být smrt té drzé děvky Kleopatry. Ty musíš, způsobit její smrt, Harmachise, způsobem, jakýmž ti bude ukázáno, a její krví pomazat královský trůn egyptský.“ (úryvek z knihy)

Královna králů

Ani kněžský slib však neubránil Harmachise před tou, u jejíchž nohou se plazili i ti nejmocnější z nejmocnějších. Stačil jediný pohled do Kleopatřiných pronikavých očí a vše přišlo vniveč. K čemu byla všechna ta moudra a varování jeho otce a strýce? Harmachis byl natolik okouzlen její divokostí a krásou, že netrvalo dlouho a v jeho srdci začalo růst semínko, které vzklíčilo ve strom vášnivé a věčné lásky. Ta později přerostla v plevel zrady, nenávisti a pomsty.

Ani Harmachis nebyl k zahození, tudíž se není čemu divit, že Kleopatře padl do oka a stal se jejím osobním astrologem. Stačilo pár něžných slůvek a slibů a i Harmachise si Kleopatra omotala kolem prstu. A on vždy udělal to, co jí na očích viděl. Dokonce jí prozradil cestu k pokladu do pyramidy Her.

Nejdříve mu naslibovala všechno možné, dokonce i to, že usedne po jejím boku na trůně. Ale pak zasáhla Charmiona, Kleopatřina důvěrnice, která se do Harmachise beznadějně zamilovala. Zradila ho a Harmachis byl ze dne na den degradován z „královského faraona“ na pouhého otroka. Kleopatra si našla nového obětního beránka. Tím se nestal nikdo jiný než Markus Antonius.

Skvěle vykreslené postavy

Zpočátku jsem měla trošku problém se stylem psaní, ale po pár kapitolách jsem si zvykla a byla ráda, že překladatel zachoval autorovy jazykové a stylistické zvláštnosti, které dokonale podtrhly děj. Kniha mě natolik oslovila, že pokaždé, když jsem ji znovu otevřela, představovala jsem si, jak pluji po tajuplném Nilu a zpovzdálí sleduji osudy hlavních hrdinů.

Harmachis roli zhrzeného kněze ztvárnil na výbornou a naše Kleopatra? Tak ta byla v příběhu vykreslena nejenom tak, jak ji známe – jako nekompromisní vládkyně, která uměla krutě potlačit své nepřátele, ale i jako královna z řecké dynastie, které šlo především o budoucnost Egypta. V románu jsem postrádala postavu Marka Antonia, který tam podle mého názoru vystupoval spíše jako vedlejší postava, škoda.

Je dobře, že jsou do českého jazyka překládána nová díla o dějinách Egypta, kterému se počtem tolika úžasných divů nevyrovná žádná jiná země... Pokud i vám Egypt učaroval, rozhodně doporučuji k přečtení tento román, který skvěle doplňuje mozaiku všech psaných i hraných děl mapujících Kleopatřin život.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy