Letem světem knižních obálek

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Tereza Andělová Tereza Andělová

Znáte to. Bloudíte knihkupectvím a najednou vám pohled utkví na knize. Hned víte, že ji musíte mít. Za knižní lásku na první pohled většinou může kromě poutavého názvu či věhlasného jména autora obálka.

Zamysleli jste se někdy nad tím, podle čeho si vybíráte knihy? Velký podíl mají určitě doporučení přátel, anotace či recenze. Ale někdy se stane, že si pořídíme titul, o kterém jsme nikdy předtím neslyšeli. Jednoduše proto, že nám padl do oka.

Není žádným tajemstvím, že vzhled knih má velkou moc. Prodejního potenciálu jsou si nakladatelé dobře vědomi, a proto si na nich zpravidla dávají záležet. A my si tak můžeme vybírat mezi krásnými tituly, které soutěží o naši pozornost.

Nejkrásnější knihy

Necháte se rádi unášet krásou knih? Při brouzdání v internetových vodách a na sociálních sítích můžete narazit na opravdové grafické poklady. Knižní grafika je svébytným uměleckým oborem. Proto se po celém světě udílejí ceny za nejkrásnější knihy.

Ani Česká republika nezůstává pozadu. Památník národního písemnictví vybírá každý rok už skoro 100 let ty největší poklady české knižní produkce. Mezi oceněnými jsou například Lichožrouti Pavla Šruta a Galiny Miklínové, kteří brzy zamíří na filmová plátna.

Král české typografie

Nekorunovaným králem české typografie je Martin Pecina. Knihy, které projdou pod jeho rukama, přináší čtenářům milý bonus v podobě jedinečného vizuálního zážitku. Mě naposledy mile překvapila jeho hra s detaily u titulu Spoušť Sáry Vybíralové.

Zvlněná záložka, kvalitní papír, něžně modrá kombinovaná s křiklavě růžovou a anotace vytištěná naležato. Moje estétské srdce zaplesalo a podtrhlo zážitek z četby. Ne nadarmo zvítězil už několikrát v soutěži o Nejkrásnější knihu roku a uspěl i v mezinárodní European Design Awards.

 

Filmové obálky 

Jednou z nejlepších reklam pro knihu je její zfilmování. Zájem o titul pak rychle stoupne a obvykle se co nevidět objeví na pultech knihkupectví verze s filmovou obálkou. A čtenáři je milují. Hlavně ti, kteří se ke knize dostanou až díky filmovému zpracování.

Tváře protagonistů na obálce jim připomínají atmosféru filmu a provázejí je při četbě. Zarytí knihomolové se na ně však dívají s nedůvěrou. Je to pochopitelné. Pokud nějaký příběh znáte jako své boty a milionkrát jste si ho přehrávali v hlavě, je pro filmaře těžké dosáhnout vašich očekávání...

Hlava XXII v proměnách času

Z hlediska vývoje knižní grafiky je zajímavé sledovat, jak se vlivem různých trendů proměňuje vizuál stejného díla. Projít si různá vydání osvědčených knižních klasik je malým výletem do historie knižního designu. Která z obálek legendární Hlavy XXII se vám zamlouvá nejvíc?


Oči jsou slepé

Nechat se nalákat nebo naopak odradit knižní obálkou může být ošemetné. Přece jen je pro čtenářský zážitek nejdůležitější obsah knihy, nikoliv to, jak vypadá. A proto můžete být někdy mile překvapeni, že příběh ukrývající se pod nudnou či kýčovitou obálkou je dechberoucí... A naopak. Však to znáte, není všechno zlato, co se třpytí.

A co vy a knižní obálky – nechali jste se někdy nalákat krásným vizuálem a byli jste při čtení zklamaní? Nebo naopak, našli jste poklad skrytý pod nudným designem?

 

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy