0.0 z 5 hvězdiček
kniha133 Kč
Běžně 149 Kč
Kniha ( pevná vazba )
Tajemství v jeho tvorbě vyjádřená jsou natolik blízká duši pozorovatele, že většina mu tiše rozumí. Přesto jsme nechtěli monografii ponechat bez tradiční textové součásti. Z mnoha předložených studií jsme nakonec vedle textu Pavly Pěčinkové, která se ujala stručné, nicméně velmi výstižné biografické studie, vybrali krátké komentáře Dušana Brozmana… Přejít na celý popis
Lucemburská epopej pokračuje! Začtěte se do dalšího mistrného vyprávění o zajímavém období českého historie z pera Vlastimila Vondrušky.
Více informací
Tajemství v jeho tvorbě vyjádřená jsou natolik blízká duši pozorovatele, že většina mu tiše rozumí. Přesto jsme nechtěli monografii ponechat bez tradiční textové součásti. Z mnoha předložených studií jsme nakonec vedle textu Pavly Pěčinkové, která se ujala stručné, nicméně velmi výstižné biografické studie, vybrali krátké komentáře Dušana Brozmana k některým obrazům. Jeho výběr vyobrazení významně ovlivnil Jiří Sopko sám, který tak vytvořil galerii svého života v obrazech. Text sám je pak zajímavou formou tlumočení komunikace malíře a jeho sběratele-teoretika. Soubor téměř tří set reprodukcí uzavírá desítka nejnovějších děl Jiřího Sopka, která jasně ukazuje, že pramen jeho inspirace je stále živý, mocný a obdivuhodně zrající. Jiří Sopko Jiří Sopko se narodil v roce 1942 v Dubové na Podkarpatské Rusi, odkud jeho rodina po válce utekla před Rusy. Poprvé vystavoval již ve svých 25 letech ve Špálově galerii v Praze a hned tři roky na to, v roce 1970, měl samostatnou výstavu v pražské Nové síni. Kritika ho už tehdy označila za silnou uměleckou osobnost. Typická pro něj byla a je i dnes bohatá barevnost a osobité pojetí figury. Od konce osmdesátých let se Sopkova malba uvolňovala a zjednodušovala a zároveň žánrově ustálila. Hlavními tématy se staly portrét, krajina a zátiší. Od roku 1990 působí Jiří Sopko jako profesor na Akademii výtvarných umění v Praze a posledních pět let je jejím rektorem. Kromě mnoha realizací na domácí půdě, prorazil i v zahraničí. Za všechny můžeme jmenovat výzdobu pátého terminálu chicagského O'Harova letiště od architekta Helmuta Jahna z roku 1993. Zastoupen je nejen ve sbírkách všech větších státních galerií v Čechách, ale i mnoha soukromých sběratelů.
0.0 z 5 0 hodnocení čtenářů
0× 5 hvězdiček 0× 4 hvězdičky 0× 3 hvězdičky 0× 2 hvězdičky 0× 1 hvezdička
Získejte přehled o vývoji ceny za posledních 60 dní.