Tři romance plné zázraků v knize Sněží, sněží

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Marcela G. Marcela G.

Tři romance plné zázraků v knize Sněží, sněží - titulní obrázek

Vánoce jsou nádhernými svátky. Pro české fanoušky Maureen Johnsonové, Lauren Myracleové a především pro nadšené čtenáře Johna Greena, budou ty letošní ještě o krapánek šťastnější, veselejší a jednoznačně mnohem zasněženější.

Do našich knihkupectví totiž konečně dorazila dlouho očekávaná kniha Sněží, sněží. A věřte, že nejednoho z nás zahřeje tahle „svatá trojice“ amerických autorů u srdce. Pojďme si společně rozbalit předčasný vánoční dáreček a podívejme se na tři kouzelné romance plné sněhu a sváteční nálady.

Tři autoři spojili síly

Sněží, sněží...

Lauren Myracleová, ...

268 s DPH

Skladem

Sněží, sněží je, dle mého názoru, velice zajímavá kniha, a to hned z několika důvodů. Prvním z nich je naprosto nádherná obálka, kterou absolutně nelze přehlédnout. Ačkoliv mne běžně knižní přebaly příliš nezajímají, u Sněží, sněží… obálku nelze opomenout. Tři krásně třpytivé vločky se jmény autorů na modrém metalickém pozadí v člověku vzbuzují vánoční náladu ještě dřív, než vůbec otevře samotnou knihu a dá se do čtení – co naplat, že máme začátek listopadu a do Štědrého dne tak daleko...

Za perfektní považuji i nápad a celkový koncept knihy. Tři známí američtí spisovatelé, píšící zejména pro mládež, spojili své síly a společně vytvořili knihu o třech vánočních romancích, které na sebe vzájemně navazují a prolínají se. V jedné knize tak můžeme obdivovat tři odlišné styly vyprávění. Vše přitom působí naprosto přirozeně, celistvě. V posledním z příběhů se všechny povídky spojí v jedinou a čtenář přestane vnímat, že se Sněží, sněží... vlastně skládá ze tří oddělených částí.

Do třetice mne neuvěřitelně pobavila jedna z postav vyskytující se shodně ve všech romancích. Pan Alobalák působí jako malý, poměrně nenápadný a přitom osvěžující prvek, který rovněž propojuje všechny tři povídky. Stejně tak se osudy všech hlavních postav odehrávají přibližně ve stejnou dobu v malém městečku Gracetown. Kdo by si byl pomyslel, kolik životů se v tak malinkém městečku změní právě o Vánocích.

Vánoční šílenství

V romanci Zasněžený expres nás Maureen Johnsonová doslova přenese do Spojených států a vánočního šílenství, kde frčí Santova vesnička Flobie, pro kterou jsou někteří dospělí ochotni pobýt nějaký ten čas ve vězení. Jubilee Dougalová se shodou okolností (a díky Santově vesničce) na Vánoce ocitá naprosto sama. A protože jsou svátky časem podivných kouzel a splněných přání, končí v největší sněhové vánici za posledních padesát let ve vlaku, který uvízne poblíž malebného městečka Gracetown.

Jubilee se rozhodne nemrznout v expresu ve společnosti čtrnácti rozjuchaných (speciálně pro Jubiee značně otravných) roztleskávaček a vydává se na cestu do místního Waffle Housu, kde chce zahnat nudu a zahřát se. Nebo se stane něco víc? Některá setkání mohou být osudná a přihodí se, když s nimi nikdo nepočítá.

Zázraky se dějí, když je nikdo nečeká

Pravděpodobně nejočekávanější povídkou celé knihy, je příběh Vánoční zázrak, který sepsal nejznámější ze všech tří autorů, John Green. Přátelé Vévoda, Tobin a JP se z pohodlí domova a od sledování bondovského maratonu vrhají do dobrodružství se čtrnácti roztleskávačkami a neodolatelně křupavými bramboráčky.

Čeká na ně náročná cesta plná adrenalinu, velkého očekávání a pochopitelně všudypřítomného sněhu. Co všechno se může přihodit, když auto rodičů přijde o jedno kolo a na seznamu pozvaných figurují i dvojčata Restonovi? Vyhrává pouze ten, kdo dřív donese Twister.

Závěrečnou třešničkou na pomyslném dortu je povídka Archanděl Prasátek od Lauren Myraclové. Ne každý o Vánocích prožívá chvíle štěstí a pohody. Někteří o svou lásku přišli a co hůře, vlastní chybou. Addie měla s Jebem oslavit přesně jeden společný rok. Neshody ovšem vyřešila velice nešťastným způsobem a místo výročí pláče nad bolestným rozchodem.

Zároveň se od svých nejlepších kamarádek Dorrie a Tegan dozvídá, že často myslí pouze na sebe a sváteční nálada definitivně vezme za své. Existuje ještě šance, že Addie na letošní Vánoce nebude vzpomínat jako na jedny z nejhorších chvil svého života? Kam zmizelo roztomilé miniprasátko Gabriel a podaří se ho včas najít? Pomůžou andělé a splní se v nejkrásnější dny v roce ta nejtajnější přání?

Zábavný a čtivý styl

Ačkoliv je Sněží, sněží... knihou od autorů, kteří se zaměřují spíše na mládež, nevidím žádnou překážku, proč by po ní neměli sáhnout i starší čtenáři. Jak Green, tak Johnsonová a Myracleová píší velice zábavně a čtivě. Sama již delší dobu nepatřím ke generaci, o níž ve svých knihách autoři vyprávějí, přesto mne tyhle vánoční příběhy opravdu oslovily.

Pokud zbožňujete příběhy o lásce, v téhle knize na vás čekají hned tři takové. Chcete-li se naladit na tu správnou vánoční atmosféru, nasát kouzlo Vánoc a připomenout si nádhernou atmosféru svátků v kterékoliv roční době, pak věřte, že jste na dobré adrese.

Vzhledem k tomu, že se svatý Martin letos opět neobtěžoval přijet na svém pověstném bílém koni, přestávám definitivně věřit v to, že se dočkáme takové pohádkové zimy, jakou ve svých nádherných obrázcích zachycuje Josef Lada. Pro všechny, kteří si přejí Vánoce na sněhu – nezoufejte, v knize Sněží, sněží... je sněhu dost pro nás pro všechny.

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy