RECENZE - Z deníků robokata: Chybný protokol

Sdílejte článek s přáteli Sdílet 0 Sdílet

Jiří Klimeš Jiří Klimeš

RECENZE - Z deníků robokata: Chybný protokol - titulní obrázek

Jmenováním Marthiných úspěchů jsem se věnoval v úvodu recenze předchozího dílu, takže jestli jste ji ještě nečetli, neprodleně to napravte. Čtyři měsíce utekly jako voda a na pulty knihkupectví se vrací, již ve třetím pokračování, největší seriálový závislák v širokém vesmíru. Ironický robokat je zpět.

Příběh

Cesta za hledáním vlastní minulosti nedopadla zcela podle představ, a tak je potřeba přesunout se zase dál a zmizet, koneckonců když jste vzbouřená bezpečnostní jednotka, která si hacknula vlastní systém, je klíčové nebýt moc dlouho na jednom místě. Vypadá to, že hledání klidného místa, které by jistě přineslo spoustu volného času na sledování seriálů, bude muset ještě chvíli počkat, protože robokata čeká další mise.

Uplynulo už mnoho cyklů od událostí na planetě Milu a seznámení s doktorkou Mensahovou, která se rozhodla robokata ujmout a on... no, zkrátka pláchnul. Tehdy se robokat, Mensahová a její tým střetli se skupinou Šerosvit a vyvázli jen tak tak. Nyní nastal čas, aby se robokat vrátil na planetu Milu, zajistil důkazy o nelegální činnosti „Šerosvitu“ a pomohl tím samotné Mensahové.

Rozčilovali mě a chovali se strašně dětinsky. Pozabíjet jsem je ale nechtěl. No tak dobře, možná trochu...

Recenze

Dlouhá odysea za svobodou a pochopením lidské duše pokračuje a robokat získává stále víc a víc lidských vlastností. Nejnovější díl pokračuje v duchu dílů předchozích, takže opět zde máme postavu robokata, která je středobodem příběhu. Robokat je stále pragmatický, neustále sršící suchým humorem a sebeironickými poznámkami, takže změna charakteru se nekoná. Líbí se mi práce s vedlejšími postavami, ve druhém díle to byl ART a nyní Mike, s roboty a umělou inteligencí si Martha Wells očividně hodně rozumí.

Jsou věci nereálné, které ti pomáhají si od reality odpočinout, a věci skoro až reálné, které ti připomínají, jak z tebe mají všichni strach...

Jestli se vám popis příběhu zdá být zamotaný, je to proto, že díly jsou hodně propletené a je téměř nemožné je číst samostatně, jestli tedy zvažujete, že si přečtete Chybný protokol, doporučuji si nejdříve „doplnit“ předchozí části, rozhodně nebudete litovat.

Wellsová naservírovala další sci-fi jednohubku a já ji opět zhltnul jako malinu (a opět jsem si pod vousy stěžoval na to, jak je to krátké, hold milovník bichliček se ve mně nezapře). Pravdou je, že mě tento díl docela překvapil, čekal jsem totiž, že se série bude posouvat trochu jiným směrem, ale to neznamená, že bych byl zklamaný.

Samotné hodnocení není příliš složité, třetí pokračování není lepší, ale ani horší než předchozí díly, pokud jste se bavili u nich, budete se bavit i nyní. Teď už nezbývá, než čekat co přinese čtvrtá a závěrečná část série, nalezne samotářský robokat svůj klid, co myslíte?

 

Hodnocení:

100% Jiří Klimeš 18. února 2020

Líbil se vám článek? Sdílejte ho s přáteli!

Sdílet 0 Sdílet

Související knihy